Blackphone chystá telefony odolné vůči špehování NSA

Švýcarský start-up připravuje další chytré telefony umožňující vést šifrovanou komunikaci.

Blackphone chystá telefony odolné vůči špehování NSA


Blackphone se dosud prezentoval jediným zařízením nabízejícím ochranu proti špehování. Na veletrhu MWC v Barceloně ale nyní společnost informovala o svém záměru uvést hned celou řadu podobných telefonů. „Nepůjde o jediné zařízení. Připravujeme i další bezpečné a soukromí chránící telefony,“ řekl jeden ze zakladatelů společnosti Jon Callas.

V současné době Blackphone doufá v úspěch stejnojmenného telefonu, který půjde do prodeje letos v červnu za cenu 629 dolarů a které si již zájemci mohou předběžně objednat na webu společnosti. Půjde o zařízení, které se vzhledem nijak neliší od běžného smartphonu s Androidem.

Na operačním systému od Googlu bude telefon také postaven, ovšem bude používat vlastní, bezpečnější verzi nazvanou PrivatOS. Její součástí budou aplikace pro šifrované hovory, zprávy, přenos dat i video chat. Komunikační funkce budou využívat technologií od americké společnosti Silent Circle, která je známá jako tvůrce šifrovacího programu PGP. Na vývoji se pak bude podílet i výrobce telefonů se systémy Android a Firefox OS Geeksphone.

Smartphone bude vybaven 4,7palcovým displejem, 16 GB interní pamětí, 8Mpx fotoaparátem a lepším než 2GHz procesorem.

„Telefon vznikl z potřeby chránit soukromí. Geeksphone umí vyrábět telefony, Silent Circle má zase zkušenosti s ochranou soukromí. K tomu jsme přidali pár aplikací a vylepšili ochranu Androidu proti útokům,“ řekl další ze zakladatelů Phil Zimmermann.

Zabezpečenou komunikaci lze vést dvěma způsoby – mezi dvěma telefony Blackphone nebo mezi jedním Blackphonem a jiným zařízením s aplikací od Silent Circle. Vždy je přitom vyžadován šifrovací klíč, takže se k obsahu komunikaci není možné dostat ani z vlastních serverů společnosti.

„Neříkáme vám, abyste nám věřili. Představte si například, že by naše servery padly do nesprávných rukou,“ řekl Zimmermann. I kdyby je prý získala samotná NSA, byly by jí k ničemu.

Autoři věří, že lidé budou mít o nový typ telefonu zájem. Ostatně, i díky případu Edwarda Snowdena prý Silent Circle zaznamenal zvýšený zájem o své služby. Společnost nepopírá, že se aféra příznivě podepsala na jejích tržbách.

Telefon bude prodávat jeho výrobce i mobilní operátoři. Zatím se však oficiálně ví pouze o KPN Mobile v Nizozemsku.

 

Úvodní foto: © Blackphone


Komentáře