Botnety ovládají především počítače v USA

Dalo by se hádat, že nejvíce špatně zabezpečených počítačů bude v Číně, rozvojových či rozvíjejících se zemích. Totéž by pak logicky mělo platit i pro množství počítačů ovládaných v rámci botnetů. Ale chyba lávky – nejvíce zombií je kupodivu v USA.


Microsoft v aktuálním vydání své studie Security Intelligence Report uvádí, že v USA bylo v polovině letošního roku zaznamenáno, že robotické sítě ovládají 2,2 milionu počítačů. Na druhém místě žebříčku je s velkým odstupem Brazílie s 550 tisíci počítačů v botnetech.

Nejčastěji byly podle Microsoftu zachyceny kódy botnetů označovaných jako Rimecud, Alureon a Hamweq. Množství ovládaných počítačů ale v případě všech těchto tří typů malwaru klesalo. Vzestup zaznamenala na čtvrtém místě rodina malwaru Pushbot, který se šíří především přes systémy instant messagingu.

Pozoruhodné je, že za více než polovinu spamu generovaného botnety byl odpovědný botnet Lethic, který jinak není nijak moc rozšířen. Lethic používá vlastní protokol pro komunikaci řídicích serverů se zombiemi. V lednu tohoto roku byla řada jeho řídicích serverů vyřazena z činnosti, podvodníkům se však podařilo botnet obnovit. Výpočty přitom vedou až k neuvěřitelným číslům o tom, kolik spamu odešle za jednotku času počítač infikovaný malwarem Lethic.

 

Zdroj: EWeek.com

 

Poznámky:

- Možná např. ale u počítačů v Číně je obtížné vůbec získat představu, jaká jejich část je součástí botnetů?

- Samozřejmě, že v USA je tak velké množství počítačů, že čísla nejsou úplně vypovídající, vhodnějším kritériem by byl podíl infikovaných počítačů než celkový počet. I tak jsou ale výsledky překvapivé.

- Microsoft nedávno podnikl akci proti botnetu Zeus, zřejmě nejnebezpečnější ze současných sítí tohoto typu (Microsoft zasahuje proti malwaru Zeus). Firma se taktéž snaží docílit soudního rozhodnutí, kterým by bylo vyřazeno z provozu 276 domén používaných botnetem Waledac.

 Komentáře