Britské ministerstvo obrany přišlo o 11 000 identifikačních karet

Britská vláda zápasí s nepříjemností – ukázalo, že ministerstvo obrany přišlo za poslední dva roky o celých 11 000 identifikačních průkazů, které zaměstnanci ztratili nebo si nechali ukrást. Je to letos už třetí skandál v této instituci.Britská vláda zápasí s další nepříjemností – ukázalo, že ministerstvo obrany přišlo za poslední dva roky o celých 11 000 identifikačních průkazů, které zaměstnanci ztratili nebo si nechali ukrást.

Ministerstvo obrany samozřejmě vydalo prohlášení, že problém šetří a bude se snažit, aby v budoucnu k tak masivním únikům nedocházelo. Naštěstí pro ministerstvo jsou karty vybaveny fotografií držitele, což by možnosti zneužití mělo omezit.

Je to letos už třetí skandál v této instituci. V únoru našel opravář v notebooku koupeném v aukci na eBay disk patřící ministerstvu obrany, který obsahoval důvěrné údaje. Obsah však tehdy se štěstím zřejmě neunikl, protože bylo použito dostatečné šifrování. V lednu došlo ke kompromitaci dat týkajících se lidí, kteří nově nastoupili do královského námořnictva. Loni v prosinci unikla data týkající se absolventů řidičských zkoušek a současně ministerstvo zdravotnictví přišlo o lékařské záznamy obsahující data o pacientech.

Britská vláda plánuje plošné zavedení technologicky pokročilých identifikačních průkazů (zhruba v roli našich občanek). Každý incident, jako je ten současný, ovšem nahrává odpůrcům tohoto záměru. Upozorňují, že vláda by neměla mít přístup k tak rozsáhlým osobním datům, pokud není schopna zaručit jejich bezpečnost/důvěrnost. Případ samozřejmě přerůstá do politické roviny. Mluvčí opozičních liberálních demokratů například prohlásil, že celý záměr s centrálními databázemi identifikačních karet je pomýlený a svůj hlavní deklarovaný záměr, tedy lepší ochranu před terorismem, stejně nemůže naplnit.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře