Brouzdejte v Chromu ještě bezpečněji

Obrňte svůj prohlížeč pár jednoduchými kliky a brouzdejte po internetu bez rizika.

Brouzdejte v Chromu ještě bezpečněji


Ve virtuálním světě číhají hrozby prakticky za každým rohem a kvalitní zabezpečení prohlížeče je pro brouzdání internetem zásadní. Běžný uživatel se snadno ztratí v nabídce antivirů a nástrojů proti nejrůznějšímu malwaru, natož aby tušil, že řadu možností nabízí i samotný prohlížeč, v tomto případě Chrome. Zvlášť, když některé jsou defaultně vypnuté a s jejich nastavením je třeba si pohrát. Pojďme se konkrétně podívat na letošní novinku Enhanced Safe Browsing neboli vylepšený režim bezpečného prohlížení.

Ať už si to uvědomujete, nebo ne, váš prohlížeč pravděpodobně využívá něco, čemu Google říká Safe Browsing – bezpečné prohlížení. Už někdy od roku 2007 systém pozorně sleduje signály potenciální nákazy malwarem, phishingu a dalších nekalostí, na které můžete na síti narazit. Sleduje také URL každé stránky, kterou navštívíte, ještě před tím, než vám ji otevře, aby se ujistil, že není na seznamu pochybných, který Google uchovává lokálně přímo v prohlížeči. A v případě rizika vás na něj upozorní. O tom je v kostce bezpečné prohlížení.

V čem je tedy vylepšené? V tom, že Chrome URL stránek, které hodláte navštívit, nekonfrontuje jen s uloženou (byť občas aktualizovanou) databází, ale v reálném čase s databází uloženou na googlovských serverech, která je vždy aktuální. Systém tak je schopen reagovat i na náhlou změnu domény pochybné stránky, což je trik, proti kterému je lokálně uložená databáze bezmocná. A ke kterému dle Googlu dochází častěji, než byste si mysleli. Společnost uvádí, že po zavedení Enhanced Safe Browsing vzrostlo množství zmařených phishingových útoků na stolních počítačích o 20 %, na Androidech dokonce o 25 %.

V čem je háček? Systém ze své podstaty vyžaduje odeslání URL stránky, kterou se chystáte navštívit, na servery Googlu kvůli analýze. Dle Googlu jsou přitom tato data „dočasně provázána“ s vaším Google účtem za účelem navržení vhodné prevence. Po „krátké době“ jsou prý tato data ale anonymizována a s konkrétním účtem je dále nelze nijak spojit. Z hlediska zabezpečení soukromí tedy vše v pořádku. Alespoň dle Googlu. Možné konsekvence a pro a proti už si vyhodnoťte sami. A teď už, pokud zatoužíte zapnout Enhanced Safe Browsing, zde je návod.

Na stolních počítačích aktivace režimu zabere pár kliknutí, bez ohledu na operační systém.

1)      Do adresního řádku napište „chrome:settings“.

2)      V menu „Ochrana soukromí a zabezpečení“ vyberte možnost „Zabezpečení“.

3)      V „Bezpečném prohlížení“, kde je defaultně nastavena „Standardní ochrana“, zvolte tu „Vylepšenou“.

Možné je aktivovat ji také na operačních systémech Android, pro které je k dispozici asi měsíc.

1)      Do adresního řádku prohlížeče napište „chrome:flags“.

2)      Do vyhledávacího pole zadejte „safe browsing“.

3)      V zobrazených možnostech „Safe Browsing Enhanced Protection on Android“ a „Security Section on Android“ změňte nastavení „Default“ na „Enabled“.

4)      Změnu potvrďte kliknutím na tlačítko „Relaunch“ ve zjeveném pop up okně.

5)      Teď, když je režim povolen, je třeba ho aktivovat. Jděte do nastavení Chromu (tři tečky v pravém horním rohu prohlížeče).

6)      V nastavení „Ochrana soukromí a zabezpečení“ vyberte „Bezpečné prohlížení“.

7)      „Standardní ochranu“ změňte na „Vylepšenou“.

8)      Hotovo!

Úvodní foto: Adobe Stock


Komentáře