BSA u nás obdržela 3 500 oznámení kvůli pirátství

Oznámení podávají konkurenční firmy i pomstychtiví zaměstnanci.


Organizace BSA obdržela za posledních osm měsíců z různých zdrojů přibližně 3 500 oznámení, informací a podnětů s podezřením na užívání nelegálního softwaru ve firmách. „V těchto dnech zahajujeme s firmami podezřelými z porušování autorských práv k softwaru proceduru směřující k nápravě,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí  BSA.

Nejvíce oznámení (63 %) obdržela BSA loni a letos od majitelů či jednatelů firem. Nejčastěji tak reagovali na nekalou konkurenci: „Tím jsou myšleny firmy, které užívají nelegální software a tím si snižují provozní náklady,“ řekl Hlaváč. Zejména ve strojírenství, u architektů, designérů či grafiků mohou firmy nelegálním užíváním snížit provozní náklady až o stovky tisíc korun měsíčně.

Zaměstnanci se za sledované období na oznámení pirátství podíleli 30 %. Motivem podle statistik BSA bývají obavy, že by v případě policejní prohlídky mohli být zaměstnanci za užívání nelegálního softwaru spoluodpovědní. Valná většina oznámení je ale motivována pomstou zaměstnavateli. „Markantní to bylo zejména v době vrcholící krize a propouštění koncem loňského roku. Dostávali jsme tehdy až pět takových oznámení týdně,“ řekl Hlaváč.

Pomsta zaměstnavateli zůstává pro zaměstnance hlavním motivem pro oznámení pirátství. Vyplývá to z ankety BSA, které se účastnily osoby, jež podaly na firmy oznámení kvůli pirátství prostřednictvím webu www.bsa.cz.  BSA uvádí, že veškerá oznámení vyhodnocuje a právní kroky učiní, teprve když nemá pochyb, že jsou poskytnuté informace relevantní: „Na oznámení typu ‚ve firmě té a té je nelegální software, udělejte tam razii‘ nereagujeme,“ dodal Hlaváč.Komentáře