Bývalý zaměstnanec Microsoftu zatčen, vyzradil firemní tajemství

Známý portál Wzor.net je nedostupný jen den poté, co byl jeho autor Alex Kibkalo obviněn z krádeže obchodních tajemství a zmizel i jeho účet na sociální síti Twitter.

Bývalý zaměstnanec Microsoftu zatčen, vyzradil firemní tajemství


Není zatím jasné, zda mezi ukončením provozu Wzor.net a obviněním bývalého zaměstnance Microsoftu existuje nějaká spojitost. Podle testování Computerworldu je Wzor.net offline a nedostupný ze Spojených států, Velké Británie, Ukrajiny i České republiky. Aplikace, které testují, zda je daná webová stránka aktivní a běží (například Where´s It Up a Is It Down Right Now?), ukazují, že Wzor.net je offline po celém světě.

Twitterový účet Wzor.net zmizel z internetu ve čtvrtek ráno. „Omlouváme se, stránka neexistuje,“ uváděl Twitter při snaze o přistoupení k účtu. Ve středu ráno se objevily informace o tom, že byl zadržen Alex Kibkalo, ruský občan, který pracoval v libanonské pobočce Microsoftu. Mezi lety 2005 a 2010 pak pracoval v ruské divizi Microsoftu. Kibkalo byl obviněn z toho, že sdílel s nejmenovaným francouzským blogerem kód Windows 8, Windows RT a interní Activation Server SDK (software development kit). Francouzský bloger byl zatčen jen den po zadržení Kibkala a nyní je vyslýchán policejními složkami.

Wzor.net byla stránka v ruském jazyce známá tím, že na ní byly jako na jedné z prvních zveřejňovány informace o Windows a vývojářské verze tohoto operačního systému ještě před vydáním finálních verzí. Minulý měsíc se na tomto webu objevil jedna z prvních verzí systému Windows 8.1, který má Microsoft vydat 8. dubna. Policie se se soudním příkazem dostala do Hotmailu a logů rychlých zpráv Kibkala, z nichž vyplývá, že tento muž zpřístupnil francouzskému blogerovi i počáteční verze Windows 7 a Windows 7 SP1 několik měsíců před vydáním jejich finálních verzí.

Kibkalo pracoval v Microsoftu podle svého profilu na sociální síti LinkedIn sedm let od května 2005 do září 2012. Muž byl z Microsoftu vypovězen po skončení interního vyšetřování vedeného divizí v Microsoftu s názvem Trustworthy Computing Investigations (TWCI), v rámci nějž byly nalezeny e-maily blogerovi. Kibkalo s tímto mužem sdílel i aktivační kód SDK přes svůj účet na SkyDrive. Podle FBI Rus navíc spustil virtuální server na serveru Microsoftu tak, aby svá jednání skryl. Microsoft se k otázkám, zda je výpadek Wzor.net nějak spojen s případem Kibkala, zatím nevyjádřil. K případu Kibkala mluvčí Microsoftu pouze uvedla: „Ochranu našeho duševního vlastnictví bereme velmi vážně a příslušným vládním agenturám předáváme všechny potřebné podklady.“

 

Úvodní foto: © juanjo tugores - Fotolia.com


Komentáře