Cena hackunéto počítače Mac: 43 centů


Malware dnes už zdaleka necílí pouze na počítače s Windows. Podvodníci z Ruska se podle amerického Computerworldu stále častěji zaměřují i na počítače s MacOS. S infikovanými počítači v rámci sítě Partnerka dokonce obchodují, přičemž cena za ovládnutý Macintosh se pohybuje okolo 43 centů, uvedl Dmitrij Samosseiko ze společnosti Sophos. Útočníci se soustředili také kolem serveru Mac-codec.com (v současnosti mimo provoz).

Nejčastějším způsobem, jak ovládnout MacOS, je v tuto chvíli přimět uživatele k instalaci malwaru vydávaného za software pro přehrávání videa. Uživatelé MacOS nemají ve většině případů nainstalované žádné speciální bezpečnostní programy kromě toho, co dodává Apple přímo jako součást operačního systému (viz také: Apple přidává do nového systému Snow Leopardo chranu před malwarem).

Odhaduje se, že MacOS dnes představuje operační systém až 5 % počítačů připojených k internetu, což je už dost na to, aby motivovalo autory malwaru. V minulosti se malware pro MacOS šířil především spolu s pirátskou kopií aplikace iWork 09 od Applu (První botnet z počítačů Mac).

 Komentáře