Chytré zbraně mohou způsobit horečku i hlasy v hlavě

Poptávka po nesmrtících zbraních roste. New Scientist vzhledem k popisovaným účinkům označuje zbraň s trochou nadsázky přímo jako „telepatickou“.Mikrovlnné zbraně by mohly být v brzké budoucnosti doplněny dalšími paprsky, které v zasaženém vyvolají horečku nebo mu přímo začnou šeptat do ucha.
Poptávka po nesmrtících zbraních roste. Vyvíjeny jsou proto například zařízení generující elektromagnetické pulzy, které v zasaženém vyvolají obdobu epileptického záchvatu. Testovány jsou i nové typy mikrovlnných zbraní, které vyvolají zvuky v uších, dokonce i přímo jednotlivá slova. Již před několika lety byla zkoušena podobná technologie, která v hlavách (i plošně – třeba v hlavách davu) vyvolávala různý šum a s tím související „nepohodlí“. Zvuky také mohou ochromit u zasaženého centrum rovnováhy a tím mu zabránit v cílenějším pohybu. Nyní by ale efekt mohl být mnohem cílenější a zvuk získat podobu přímo jednotlivých slov, které člověk uslyší v podobě „hlasů v hlavě“.
Mikrovlny mohou také nést energii, která se při kontaktu s uživatelem přemění na teplo a vyvolá v těle jakousi „horečku“. Tento účinek lze údajně vyvolat až asi po 15 minutách, nicméně učiní zasaženého neschopným větších aktivit – a podle všeho opět bez dalších zdravotních následků.

Zdroj: New Scientist


Poznámky:
- New Scientist vzhledem k popisovaným účinkům označuje zbraň s trochou nadsázky přímo jako „telepatickou“. Z článku není úplně jasné, v jakém stadiu jaká technologie právě je (úvahy, výzkum nebo už možnost nasazení?). Objevují se obavy, že příslušné nástroje lze používat nejen při vlastním zásahu, ale i k mučení. Naopak lze očekávat, že i zde armáda prošlapává cestu a řada z těchto technologií se v modifikované podobě uplatní i pro civilní účely. Například přenos zvuku tak, že by zněl člověku až v hlavě, by mohl výhledově umožnit komunikovat tak, aniž by člověk současně rušil ostatní. Viz například související článek na Science Worldu Telefonní hovor realizovaný beze slova.


Komentáře