Čína je v podezření, že odposlouchává Skype

Nate Villeneuve, výzkumník z University of Toronto, tvrdí, že textová komunikace prováděná přes čínskou verzi softwaru Skype (tzv. Tom Skype), je sledována. Pokud se v textu vyskytnou slova odkazující k nezávislosti Tchaj-wanu, Tibetu či Komunistické straně Číny, jsou spolu s nimi uloženy informace o uživatelově IP adrese.Nate Villeneuve, výzkumník z University of Toronto, tvrdí, že textová komunikace prováděná přes čínskou verzi softwaru Skype (tzv. Tom Skype), je sledována. Pokud se v textu vyskytnou slova odkazující k nezávislosti Tchaj-wanu, Tibetu či Komunistické straně Číny, jsou spolu s nimi uloženy informace o uživatelově IP adrese.
Mluvčí společnosti Skype prohlásil, že toto vše probíhá bez jejich vědomí.
Nate Villeneuve uvedl, že nalezl 8 serverů, které uchovávají příslušné logy a záznamy hlasové komunikace přibližně rok nazpět. Kompletní záznamy o proběhlých chatech lze na rozdíl do zvukových souborů snadno prohledávat podle klíčových slov. Na rozdíl od filtrování internetu prováděného v Číně ale v tomto případě není komunikace obsahující „závadná slova“ nijak blokována.
Tom Skype vyvinula firma Skype ve spolupráci s čínskou společností Tom. Skype v minulosti přistoupil v Číně na filtrování, to ale mělo zahrnovat prostě smazání příslušné textové zprávy namísto jejího odeslání; neměly se zaznamenávat ani nikam posílat žádné údaje o uživateli.
Záznamy se podle Villeneuvea navíc mají uchovávat na nedostatečně chráněných serverech. Ostatně jen proto mohl na jejich existenci vůbec přijít.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Čínská filtrace Internetu - podrobnosti nejsou známy
Hotely v Číně musí instalovat monitorovací systém
Nejpřísnější filtr Internetu má Írán


Komentáře