Čína nebude vynucovat filtrační program Green Dam

Čínsky ministr průmyslu a informačních technologií Li Yizhong uvedl, že Čína nebude nutit výrobce a prodejce PC, aby na všech počítačích prodávaných v Číně předinstalovali filtrační program zvaný Green Dam.


Oficiálně se mělo jednat o filtr blokující pornografický obsah, kritici však tvrdili, že jde také o způsob, jak ještě zintenzivnit cenzuru internetového obsahu a zefektivnit sledování aktivit uživatelů.

Nařízení mělo vstoupit v platnost v září, ale západní firmy proti němu protestovaly – a jak se ukázalo, nakonec úspěšně. Kalifornská společnost Solid Oak Software navíc tvrdila, že zamýšlený program neoprávněně používá její databáze, a porušuje tak duševní vlastnictví (viz také: Čínský filtrační software užívá cizí blacklisty?).

Ministr Li Yizhong nyní podle amerického Computerworldu prohlásil, že dodávka filtru s počítačem nebude povinná a software půjde také vypnout. Aplikace bude nainstalována v internetových kavárnách, školách a na dalších veřejných místech. Instalaci softwaru také slíbily Lenovo, Acer a Asustek.

 Komentáře