Cisco: Letos vzroste role bílých koní

Vzhledem k rostoucímu rozsahu kybernetické kriminality a s tím, jak zločinci přicházej ke stále většímu množství finančních prostředků, se zvyšuje jejich potřeba tyto peníze legalizovat.


Internetoví útočníci se stále více zaměřují na osobní počítače vybavené jiným operačním systémem než je Windows a zřetelný je i jejich rostoucí zájem o mobilní platformy. Tato zjištění vyplývají z nejnovější bezpečnostní studie Cisco Annual Security Report 2010. Podle ní také v roce 2010 poprvé v historii internetu klesl celkový objem spamu, a to o 7,4 %. V ČR pokles dosáhl dokonce 50 %. V roce 2011 se pak dá očekávat, že kybernetičtí zločinci budou ve velké míře investovat do nové formy internetové trestné činnosti, v terminologii studie zvané money muling.

 

Množství spamu kleslo

Poprvé v historii internetu vloni klesl celkový objem spamu. Celosvětově počet spamových zpráv klesl o 7,4 %, ze  108 bilionů na 100 bilionů. V České republice pak pokles činil dokonce 50 %, když počet zpráv klesl z 1,2 bilionu na 600 miliard. Navzdory této dobré zprávě v některých rozvinutých ekonomikách jako například ve Francii, Německu nebo Velké Británii množství spamu vzrostlo. Právě v Británii tento nárůst činil dokonce 99 procent oproti roku 2009.

 

Money muling

Vzhledem k rostoucímu rozsahu kybernetické kriminality a s tím, jak zločinci přicházej ke stále většímu množství finančních prostředků, se zvyšuje jejich potřeba tyto peníze legalizovat. Využívají k tomu takzvané „Money mule". Jde v podstatě o bílé koně, tedy lidi, kteří zakládají účty, přes které se ilegálně získané peníze „legalizují". Tyto operace jsou stále složitější a dosahují mezinárodních měřítek. Bezpečnostní experti Cisco předpokládají, že právě na money muling, budou zločinci zaměřovat své úsilí nejvíce. Představuje totiž klíčový prvek jejich aktivit.

 

Index ohrožení

Společnost Cisco vyvinula index Global Adversary Resource Market Share (ARMS) Race, který sleduje úroveň zdrojů pod nepřátelskou kontrolou po celém světě. Tento index poskytuje lepší obrázek o tom, jak jsou kyberútočníci úspěšní v napadání aktivit podniků a osob. V roce 2009 dosáhl index hodnoty 7,2, což znamená, že ohrožených počítačů bylo okolo 5 až 10 procent. V roce 2010 hodnota indexu klesla téměř o půl bodu na 6,8. Ohrožení sítí a počítačů se tak nepatrně zmenšilo.

 

Jaké hrozby můžeme očekávat v roce 2011

Na vzestupu bude výskyt trojanu Zeus. Stále častější se bude objevovat money muling a další lukrativní webové útoky. Mezi takzvané dojné krávy (aktivity se stabilním výnosem, ale bez velké perspektivy rozvoje) budou patřit scareware, spyware, spamy lákající na nákup léků nebo podvodné odkazy, které po kliknutí přesměrují na „zavirovanou" stránku. Do skupiny s rostoucím potenciálem pro útočníky se dostala mobilní zařízení. Ta pro ně díky svému rychlému rozmachu představují mnoho nových a méně chráněných cílů. Obávat se lze především škodlivého kódu, jakým je například trojan Zeus adaptovaný pro mobilní zařízení.

 

Celou studii naleznete zde.

 

 

 

 Komentáře