Co dělat, pokud vám ukradnou účet nebo heslo

Bezpečnostní problémy a úniky dat na populárních sítích a službách jsou tak časté, až je to téměř komické. Kromě ztráty účtu by však mohla mít ztráta hesla nedozírné následky nejen pro vaše soukromí, ale například také pro finance.

Co dělat, pokud vám ukradnou účet nebo heslo


V případě ztráty hesla, ať už na sociální síti nebo e-mailu, je potřeba provést několik kroků, aby jste svůj účet získali co nejdříve zpět a zabránili podobné události do budoucna.

Pokud už heslo k některému z účtů hacker ukradl, je to obvykle poznat na první pohled. Na sociálních sítích může hacker sdílet příspěvky pod vaším jménem a pokud ukradl heslo k e-mailu, brzy si začnou stěžovat přátelé na spamy z vaší e-mailové adresy. Pokud hacker napadl účet na některém z online obchodů, dokonce by mohly začít mizet peníze z platebních karet.

Pokud se chcete ujistit, zda jsou vaše hesla v pořádku, můžete se podívat například na web Pwned List nebo na stránky Should I Change My Password, které kontrolují e-mailové adresy ve zveřejněných databázích kompromitovaných účtů.

Pokud už je účet jednou napaden, můžete zkusit obnovit heslo a získat tak nad účtem zpět plnou kontrolu. Nejprve však musíte zkontrolovat pomocí některého antivirového programu, zda v počítači není malware. Poté lze zkusit heslo k ukradenému účtu změnit a s trochou štěstí ho získat zpět. Při nastavení bezpečností otázky je vhodné trochu zalhat - například vybrat za otázku jméno vašeho prvního zvířete, ale jako odpověď napsat místo správné možnosti třeba váš oblíbený citát.

Nové heslo by mělo být co nejdelší s velkými písmeny, čísly a symboly. Místo náhodné řady čísel a písmen je vhodnější vybrat například slovní spojení, které se lépe pamatuje. Také je důležité nepoužívat stejné heslo na více službách.

Pokud přístup k účtu získat nelze, je potřeba okamžitě kontaktovat bezpečnostní tým služby.

Pokud jste měli na některé z jiných služeb heslo stejné jako na ukradeném účtu, je nutné ho okamžitě změnit. Pro lepší zapamatování je dobré používat jednu frázi nebo větu a jen ji při každé nové registraci nebo změně lehce upravit.

Pokud byl váš účet ukraden, je důležité informovat o tom lidi z vašich kontaktů. Hacker se je pokusí zneužít například podvodnými maily nebo jim z vaší adresy rozešle malware Upozorněte své kontakt, aby neotvíraly žádné odkazy, které byly z ukradeného účtu zaslané.

Pokud obsahoval ukradený účet nějaké informace o financích (například údaje o platební kartě), je potřeba dohlížet na vyúčtování a pohyby na účtech.

Pokud získáte svůj účet zpět, zkontrolujte všechna oprávnění aplikací třetích stran a odstraňte všechna podezřelá. K tomu je užitečná například stránka MyPermissions, na které lze vidět vaše oprávnění na několika různých službách - například na Twitteru, Facebooku, Googlu nebo Dropboxu.

Nejlepší je však prevence, Google, ale i jiné služby nabízejí například možnost dvoufázového ověření. Pokud se pokusíte připojit z nového počítače, služba zašle upozornění a krátký kód, který zadáte a ke svému účtu se jednoduše dostanete. Ale pokud se o to pokusí hacker, dostanete upozornění, že se vám do účtu někdo pokouší dostat, a že by bylo vhodné změnit heslo.

Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com


Komentáře