Co se stane, až skončí podpora Windows XP

Rok 2014, kdy Microsoft ukončí podporu Windows XP, je sice ještě relativně daleko, kvůli pokračující oblibě tohoto operačního systému se ale začínají množit otázky: budou Windows XP použitelná i potom, bez dalších bezpečnostních aktualizací?


Lincoln Spector na americkém Computerworldu uživatele uklidňuje. Windows XP půjde doma i ve firemní sféře bez větších rizik používat ještě dlouho poté, co Microsoft přestane poskytovatel opravy. Vždyť v tu chvíli bude mít systém za sebou už 12 let bezpečnostních záplat. I kdyby měl v původním návrhu slabší zabezpečení než Windows Vista a Windows 7 (nejspíš ano), po tak dlouhé době půjde o systém zazáplatovaný málem k dokonalosti.

Nadto, i když Windows XP vyklízejí pole neochotně (jistě k nelibosti Microsoftu), v roce 2014 už přece jen půjde o systém používaný asi jen minimem lidí. Pro útočníky nebude příliš zajímavý. Soustředí se dnes například na uživatele Windows 2000?

A nakonec, do té doby si téměř všichni opatří nové počítače. Pokud jsou s Windows XP spokojeni nebo se obávají, že jejich aplikace by nefungovaly na novějších operačních systémech (k čemuž ale není důvod), mohou pracovat v XP módu na Windows 7. Windows XP běžící ne jako „podkladový“ systém, ale ve virtuálním stroji, budou mnohem méně rizikové k útokům, respektive k jejich následkům.

 Komentáře