CZ.NIC umožňuje držitelům domén zablokovat údaje v centrálním registru

Sdružení CZ.NIC oznámilo doplnění systému správy domén (DSDng), díky kterému si teď mohou držitelé zablokovat údaje o svých doménách, kontaktech a sadách jmenných serverů. Cílem tohoto vylepšení systému je mj. ještě více zvýšit bezpečnost informací o držitelích i systému registrace a správy domén .CZ.Sdružení CZ.NIC oznámilo doplnění systému správy domén (DSDng), díky kterému si teď mohou držitelé zablokovat údaje o svých doménách, kontaktech a sadách jmenných serverů. Cílem tohoto vylepšení systému je mj. ještě více zvýšit bezpečnost informací o držitelích i systému registrace a správy domén .CZ.

Zájemci si teď mohou na internetových stránkách http://www.nic.cz vyplnit formulář, jehož prostřednictvím požádají o blokaci domény, kontaktu nebo sady jmenných serverů. Tento formulář poté potvrdí, a to buď úředně ověřeným podpisem nebo kvalifikovaným certifikátem a zašlou na adresu sdružení. Odblokování potom bude probíhat stejným způsobem.

„Blokovat půjdou všechny objekty, tedy domény, kontakty i jmenné servery, připraveny jsou dvě varianty. V případě blokace proti transferu bude možné dělat ostatní změny kromě přechodu k jinému registrátorovi. Pokud se držitel domény rozhodne pro blokaci všech změn, nebude možné udělat žádnou změnu, žádný transfer, žádné změny uvnitř objektu, ani smazání informací uložených v registru domén. V obou případech bude zablokováno také odesílání e-mailů s heslem na adresu uvedenou v registru,“ uvedl Martin Peterka, provozní ředitel sdružení CZ.NIC.

Na rozdíl od žádosti o heslo nepůjde tyto změny uskutečnit s pomocí registrátora. Pokud bude chtít držitel zablokovat nebo odblokovat své informace, musí se obrátit přímo na sdružení.
Viz také:
DNSSEC: Doména cz má být bezpečnější


Komentáře