Další várka ochrany proti Spectre a Meltdown je venku

Intel dokončil aktualizace CPU mikrokódů, které mají zabránit poškození druhou variantou hrozby Spectre. Vedle toho AMD plánuje ochránit své produkty po svém. Výhodu má v tom, že procesory AMD nejsou vystaveny související hrozbě Meltdown.

Další várka ochrany proti Spectre a Meltdown je venku


Čerstvá aktualizace Windows 10 obsahuje mimo jiné kód zmírňující ohrožení druhou variantou Spectre na úrovni operačního systému. Jde tedy o podobnou úpravu, jakou obsahovala lednová aktualizace proti první variantě Spectre.Oproti ní však je čerstvý patch jen částečným řešením.

AMD dle svého vyjádření vydalo také firmwarové aktualizace, které už doručilo výrobcům hardwaru, a které by měly zajišťovat všechny procesory postavené na architektuře Bulldozer z roku 2011.

Konkrétní procesory zpráva firmy nejmenuje, věřme však, že jsou mezi nimi i novější procesory Ryzen. Záplaty však nejsou stáhnutelné přímo od Intelu nebo AMD, je třeba počkat a počítat s tím, že výrobci základních desek je zahrnou do nové verze BIOSu.

Zda výrobci záplatují i starší produkty, je otázkou, ač příliš pravděpodobné to není. Co se týče Intelu, lze počítat s aktualizováním BIOSu nejdál pro systémy Skylake, pro starší patrně nikoliv.

Dle prohlášení AMD je zneužití hrozby Spectre 2 na jeho procesorech „složité“ a firma tak aktualizace mikrokódů zařadila do kategorie volitelných. V případě, že nechcete riskovat – anebo potřebná aktualizace pro váš systém jednoduše k dispozici není – doporučujeme zainvestovat do kvalitního antiviru.

Jak se totiž ukázalo, Spectre lze aktivovat i skrz specializovaný malware. Do budoucna hodlají Intel i AMD ochranu proti Spectre a Meltdown integrovat rovnou do nového hardwaru, lze však očekávat, že obě hrozby budou strašákem ještě na hodně dlouhou dobu.

Úvodní foto: Fotolia © lkeskinen


Komentáře