Dat stále přibývá, firmám i uživatelům hrozí chaos

Objem dat a digitálních informací naroste do roku 2020 téměř 45násobně. Firmy i jednotlivci proto svá data budou ukládat v cloudu.


České i světové firmy se velmi brzy mohou dostat do problémů se správou svých informací, pokud nezmění způsob, jakým svá data ukládají. Tvrdí to společnosti EMC a IDC, které prezentovaly výsledky nejnovější studie o růstu objemu digitálních informací na světě a jejich správě s názvem „Desetiletí digitálního světa – Jste připraveni?“.

Podle výsledků studie pokračuje růst objemu dat a informací rychlým tempem a do roku 2020 jich bude 45krát víc, než je dnes. To s sebou přináší stále větší nároky na správu, a firmy i domácnosti by proto měly začít měnit zažité způsoby ukládání a zálohování dat. Jednou z cest je ukládání přes internetové rozhraní do cloudu.

 

V roce 2010 bude vytvořeno 1,2 zetabajtů digitálních informací, což se bude rovnat:

- 75 miliardám zcela zaplněných 16GB Apple iPadů, které by 41krát zaplnily celou plochu stadionu ve Wembley až po okraj, 84krát tunel pod Mont Blancem, 15,5krát pekingský národní stadion či 23krát mrakodrap 101 v Taipei.

- 707 bilionům kopií dokumentu o více než 2000 listech. Pokud by se jednotlivé kopie postavily těsně vedle sebe, dosáhly by 16krát ze Země na Pluto nebo zcela pokryly povrch USA do výšky 1 metru.

 

Podle studie EMC a IDC již nyní vzniká o 35 % více digitálních informací, než je existující úložná kapacita. Toto číslo naroste během příštích několika let na více než 60 %.

S očekávaným nárůstem objemu dat v příštích letech však nekoresponduje počet IT specialistů, neboť ten se celosvětově zvýší jen 1,4krát. Proto budou muset být hledány nové způsoby efektivního a bezpečného ukládání informací. Možností, jak toho docílit, je přechod na prostředí private cloud.

Prostředí cloudů bude dlouhodobě jedním z mála dlouhodobě udržitelných způsobů, jak efektivně spravovat a zálohovat data. Podle prezentované studie společností EMC a IDC bude v roce 2020 jedna třetina všech digitálních informací uložena nebo alespoň zpracována v tomto prostředí.Komentáře