Dell instaloval do notebooků nebezpečné certifikáty

„Vadné“ certifikáty na noteboocích XPS 15, XPS 13, ale taky na některých z řad Latitude a Inspiron útočníkům umožní špehovat, co na internetu děláte.

Dell instaloval do notebooků nebezpečné certifikáty


Dell do svých notebooků přednahrál kořenové digitální certifikáty s vlastním podpisem, které útočníkům umožňují sledovat přístupy k zabezpečeným webovým stránkám. Informace se objevila na serveru Reddit, následně ji však na svých blozích či sociálních sítích potvrdili další uživatelé a IT odborníci.

Navíc, k certifikátu je připojen i odpovídající soukromý klíč, což situaci činí ještě horší. S klíčem může totiž kdokoliv vygenerovat certifikát pro kteroukoliv webovou stránku, již budou internetové prohlížeče na daných počítačích považovat za důvěryhodnou.

Certifikát nazvaný eDellRoot je od srpna přidáván do běžně prodávaných notebooků, podle Dellu za účelem zlepšení zákaznické podpory: „Když se počítač spojí s naší online podporou, certifikát nám umožní okamžitě identifikovat typ počítače, ovladače, operační systém, hard disk a tak dále, což vede ke snadnějšímu a rychlejšímu řešení problému.“

Po upozornění na „vedlejší účinky“ však firma zákazníkům poskytla manuál k odstranění certifikátu a přislíbila, že do dalších počítačů ho už předinstalovávat nebude.

„Rádi bychom taky dodali, že bez svolení zákazníka neshromažďujeme ani nesdílíme žádné jeho osobní informace.“

Chyby lze zneužít prostřednictvím takzvaného man in the middle útoku, kdy se útočníci napojí do komunikace mezi dvěma subjekty, v tomto případě uživatelem s inkriminovaným Dell notebookem a jakoukoliv zabezpečenou stránkou. Útočníci můžou využít rovněž soukromého klíče k tomu, aby do počítače dostali malware.

„Kdybych byl záludný hacker, zašel bych na nejbližší letiště, sedl si vedle prostoru pro první třídu a odposlouchával, kdo co na internetu řeší,“ píše ve svém blogovém příspěvku Robert Graham, šéf bezpečnosti společnosti Errata Security. „Navrhuju první třídu, protože jestliže si můžou takoví lidé dovolit dát deset tisíc dolarů za letenku, určitě mají v počítači něco zajímavého.“

Kolik uživatelů, respektive počítačů může daný certifikát mít, není zcela jasné. Uživatelé však hlásí problémy na modelech Dell XPS 15, XPS 13, ale taky na některých z řad Latitude a Inspiron.

A nejste-li si jistí, můžete zkusit navštívit tuhle stránku – jestli se vám otevře bez nahlášení chybějícího certifikátu, pak má váš počítač eDellRoot předinstalován. Ve Windows ho můžete snadno odstranit pomocí tzv. Microsoft Management Console, kterou otevřete následovně: klávesa Win + R, do vyhledávacího řádku napište certlm.msc a spusťte. Certifikát byste měli najít v adresáři Trusted Root Certificate Authorities > Certificates.

Kauza připomíná nedávný problém Lenova, které do některých svých počítačů předehrávalo adware Superfish, který jednak ve webových prohlížečích zobrazoval nežádoucí reklamy a navíc používal vlastní certifikáty pro šifrované HTTPS. Později se za tento adware společnost omluvila a uživatelům poskytla nástroj na jeho odstranění.

Úvodní foto: Fotolia © alexskopje


Komentáře