Domácí firmy za nelegální software letos zaplatí v průměru 260 tisíc Kč


Podle odhadů organizace BSA (Business Software Alliance) míra nelegálního softwaru v tuzemských firmách loni klesla zhruba o 3 procentní body. Za poklesem stojí zejména obavy vlastníků a manažerů firem z možných rizik a následná prevence.

„Dříve se do preventivních programů registrovaly řadově desítky či stovky společností. Loni to ale byly téměř dvě tisícovky firem, což je enormní nárůst," uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA. 

Pokud se podezření z pirátství prokáže, firmy za to letos zaplatí o 4 procenta více než v předchozích letech.

„Průměrná výše kompenzace určené poškozeným výrobcům softwaru se tak vyšplhá na 260 tisíc korun," říká Jan Hlaváč. Stoupá také počet firem, které se snaží zaplacením odškodného vyhnout dalšímu soudnímu řízení. „Manažeři se obvykle snaží dosáhnout mimosoudní dohody. Nikdo nechce riskovat záznam v rejstříku trestů," dodává Hlaváč. Poškození výrobci softwaru mohou podle zákona žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru a daný software rovněž zakoupit. 

V Česku se podle poslední analýzy BSA užívá 37 procent softwaru nelegálně. Nová míra pirátství bude vyhlášena letos v květnu: „Pokles o další procentní bod, či dokonce o dva by byl obrovský úspěch. Přestože ve firmách je pirátství na ústupu, v domácnostech naopak bují. Celkové skóre je tedy nejisté," řekl Hlaváč.  

V domácnostech na rozdíl od firem pirátství dlouhodobě roste. BSA odhaduje jeho vzestup v průměru okolo dvou až tří procentních bodů ročně. Příčinou trendu je zřejmě stále snadnější a rychlejší přístup k Internetu.

Stahování nelegálního softwaru ši instalace různých pochybných "legalizačních sad" s sebou přirozeně nese i významná bezpečnostní rizika.Komentáře