Dost mobilní benevolence aneb McAfee se vrací

John McAfee, nepřehlédnutelná postava bezpečnostní scény, která se po mnoha letech znovu zviditelnila na mnoha excesech, plánuje nový produkt – aplikaci Cognizant pro Android.

Dost mobilní benevolence aneb McAfee se vrací


John McAfee za poslední rok uveřejnil několik videí a blogů, ve kterých si vyřizoval účty se státy, kritiky, neváhal ani kritizoval kvalitu stávajících produktů své bývalé firmy, která kdysi definovala standardy antivirových produktů. Nakonec ale překvapil tím, že se rozhodl vrátit k aktivnímu vývoji bezpečnostních řešení.

První z jeho nových produktů by se měl objevit na scéně 1. března, kdy bude uveden Cognizant, bezplatná aplikace pro mobilní zařízení platformy Android. Své uživatele by měla chránit především před naprosto nekontrolovatelným přiřazováním práv, které podstupují s každou nově nainstalovanou aplikací. Je pravda, že operační systém Android vypíše práva, kterých se aplikace dožaduje, bohužel uživatel může pouze souhlasit, nebo povolení k instalaci zrušit.

Opecné oprávnění aplikací

Právě tento přístup ke správě práv je velmi nešťastný. Uživatel nemá právo detailněji pracovat s politikami, pokud bude například aplikaci typu Zápisník používat pouze pro své „lokální“ poznámky bez potřeby něco synchronizovat přes internet, je pro něj zbytečné bezpečnostním rizikem, aby taková aplikace měla práva iniciovat internetové spojení nebo ještě absurdnější práva, jako je formátovat lokální úložiště, zjistit polohu zařízení nebo kopírovat kontakt ze seznamu.

Cognizant si klade za cíl vrátit možnost věci alespoň trochu ovlivňovat do uživatelových rukou. Aplikace funguje na stejném jádru, které by mělo být základem budoucího produktu D-Central. Překvapivě rychlé uvedení aplikace může souviset s nedávno uniklou informací o tom, jak NSA těží citlivá data z řady mobilních aplikací, včetně populárních Angry Birds. Nikdo ale nepochybuje, že v menším měřítku (především díky menším rozpočtům, nikoli kvůli větším zábranám) se podobně snaží i jiné vlády a velké i malé zločinecké organizace.

Nové bezpečnostní řešení

John McAfee je stále nepřehlédnutelná postava světa ICT, ikona bezpečnosti a nepochybně velmi schopný člověk. Již jednou se mu podařilo vystavět bezpečnostní firmu v době, kdy většina nebezpečí internetu byla podceňována nebo prostě neznáma, firmu, která byla nakonec zhodnocena a prodána za 7,6 miliardy dolarů. Je evidentní, že dnešní John McAfee si velmi osvojil techniky technologických startupů – vývoj řídí z Montrealu prostřednictvím videokonferencí a virtuálních schůzek a je velmi pravděpodobné, že se můžeme těšit na působivý a po několika rychlých iteracích velmi užitečný produkt.

 

Úvodní foto: © John McAfee


Komentáře