Dva roky natvrdo za DDoS útoky

Jeden z prvních případů odsouzení počítačového útočníka za provedení DDoS útoku na území Evropy se stal ve Španělsku. Jistý 26letý mladík si půjde za provedení útoku, který se dotkl přes tří miliónů uživatelů internetu, odpočine za mřížemi dva roky a navíc musí ještě zaplatit pokutu 1,4 mil. eur. Jeho občanské jméno neznáme, na internetu fungoval pod přezdívkami Ronnie nebo Mike25.Jeden z prvních případů odsouzení počítačového útočníka za provedení DDoS útoku na území Evropy se stal ve Španělsku. Jistý 26letý mladík si půjde za provedení útoku, který se dotkl přes tří miliónů uživatelů internetu, odpočine za mřížemi dva roky a navíc musí ještě zaplatit pokutu 1,4 mil. eur. Jeho občanské jméno neznáme, na internetu fungoval pod přezdívkami Ronnie nebo Mike25.
Motiv pro provedení jeho útoku byl přitom prostý: pro porušení pravidel byl vykázaný z chatu na populárním serveru Hispano. Následně vytvořil internetového červa, který prováděl DDoS útok. Ten trval mnoho měsíců, přičemž se dotkl několika poskytovatelů. Soud v La Corua stanovil, že mladík musí vyčíslené škody poskytovatelů nahradit. Konkrétně jde o částku 474500 eur pro firmu Lleida Net, 570716 eur pro Wanadoo, 120000 pro ONO a 218000 eur IRC-Hispanic.
Denial of Service (zkráceně DoS) je útok „odepření služby“. Zákeřnost útoků DoS spočívá v tom, že není napadený skutečný cíl, ale přístupové zdroje k němu. Legitimní žadatel tak nezíská přístup ke službě, na kterou by měl mít nárok – poškozený je pak on i poskytovatel služby. Je to tedy případ jakési „dopravní zácpy“, kdy se po internetové komunikaci snaží projet mnohonásobně větší doprava než jaká může – výsledkem pak je, že všechna beznadějně stojí.
DDoS (Distribued DoS, distribuovaný DoS) pak představuje provedení útoku z většího počtu míst, čímž se jeho síla a účinek násobí. Typickým příkladem DoS/DDoS útoku je obsazení přenosové kapacity velkým množstvím požadavků (větším, než je schopna napadená entita zvládnout) vysílaných v jednom okamžiku.


Komentáře