Elektronické hlasovací stroje pro americké prezidentské volby nemusejí být bezpečné

Kolem jedné čtvrtiny hlasů v nadcházejících volbách bude podaných prostřednictvím elektronických zařízení bez jakýchkoliv papírových záznamů. A dokonce ani státy, které si ponechávají papírové záznamy, automaticky nekontrolují jejich výsledky.
"Jak se listopadové volby blíží, nejdůležitější otázkou není, jak odstranit systémové chyby v přístrojích, ale spíše jak je zajistit před podvody," uvedl David Wagner, profesor University of California. Wagner byl součástí týmu, který kontroloval hlasovací systémy ve státě Kalifornia během státní revize elektronického hlasování, a problémy, které jeho tým objevil, se dotýkají celých USA. "Tři systémy, které jsme kontrolovali, jsou tři z těch úplně nejrozšířenějších po celé zemi,“ řekl v diskusi na konferenci v San Francisku. „Určitě se budou využívat ve volbách 2008 – a stále budou zranitelné.“

Aby se předešlo ručnímu přepočítávání hlasů, k němuž došlo na Floridě při volbách v roce 2000, utratila americká administrativa v posledních osmi letech miliardy dolarů za elektronické hlasovací systémy. Problém je, že tyto systémy nejsou dostatečně zabezpečeny, a státy jsou nyní nuceny je používat navzdory chybovým zařízením. Jak řekl Wagner, miliardy dolarů se vyčerpaly. Na jiné systémy už nejsou peníze. Revize v Kalifornii kontrolovala systémy od Diebold Elections Systems, Hart InterCivic a Sequoia Voting Systems, a nakonec jejich použití v letošních volbách povolila, ovšem za určitých podmínek. V průběhu testu Wagner a jeho tým objevili, že mohou do kteréhokoliv z těchto tří systémů zavést virus, který by se později mohl rozšířit a nakonec zkreslit počty hlasů.

Většina kalifornských voličů letos využije současně papírových hlasovacích lístků, což dává úřadům možnost kontrolovat hlasování přes elektronické přístroje, nicméně tuto možnost všechny státy nemají. Kolem jedné čtvrtiny hlasů v nadcházejících volbách bude podaných prostřednictvím elektronických zařízení bez jakýchkoliv papírových záznamů. A dokonce ani státy, které si ponechávají papírové záznamy, automaticky nekontrolují jejich výsledky.

Překlepoví squateři získávají důvěrné e-maily týkající se amerických prezidenstkých voleb
Namísto videa s Hillary Clintonovou se stáhne trojský kůň
Cíle hackerů pro rok 2008 - prezidentské volby v USA a olympiáda v Pekingu


Komentáře