Emaily odhalily skutečnou podobu spolupráce Googlu s NSA

Sada emailů, které americká Al Jazeera obdržela díky zákonu o svobodném přístupu k informacím, ukazuje, že spolupráce Googlu s NSA možná nebyla až tak nedobrovolná, jak společnost tvrdí.

Emaily odhalily skutečnou podobu spolupráce Googlu s NSA


Začátek emailové korespondence se datuje až do června 2012. Jde o záznam komunikace mezi šéfem NSA generálem Keithem Alexanderem a dvěma hlavními představiteli Googlu – Erikem Schmidtem a Sergeyem Brinem.

V jednom z emailů Alexander zmiňuje předchozí schůzku zástupců NSA a Googlu a poté zve Schmidta na důležitou schůzku, na které se měly projednávat mobilní hrozby a mobilní bezpečnost.

„Spoluúčast Googlu na zdokonalení, zprovoznění a nasazení možných řešení je nezbytně důležitá,“ napsal Alexander. V odpovědi na generálův email Schmidt vyjádřil touhu po setkání, ovšem současně se omluvil kvůli nevhodnému termínu setkání. „Rádi vás však uvidíme někdy jindy,“ napsal Schmidt.

Předmětem setkání měl být projekt Enduring Security Framework (ESF), který spustilo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v roce 2009 ve spolupráci s Ministerstvem obrany a generálními řediteli 18 technologických společností.

Alexander v jednom z emailů uvádí, že v rámci programu ESF spolupracuje NSA s několika velkými technologickými společnostmi na řešení bezpečnostní hrozby, která se má nacházet v BIOSu několika podnikových systémů. Na seznamu spolupracujících společností lze nalézt jména jako Intel, AMD, Dell, HP a Microsoft.

Podrobnosti o zmiňované hrozbě v BIOSu prozradil v jednom z amerických pořadů šéf kybernetické bezpečnosti v NSA Debora Plunkett, podle kterého jde o snahu různých skupin podporovaných čínskou vládou zničit či oslabit některé systémy v USA.

V emailech dále Alexander usiluje o získání Googlu pro boj s mobilními hrozbami. „Skupina (primárně Google, Apple a Microsoft) se naposledy dohodla na základním bezpečnostním postupu,“ napsal Alexander. Plánovaná tajná schůzka měla představitele zúčastněných společností seznámit se způsoby, jak čelit konkrétním hrozbám v jejich mobilních technologiích.

V jednom z emailů adresovaných Brinovi pak Alexander vyjádřil poděkování za přispění do programu ESF nápady od hlavních expertů Googlu – konkrétně zmínil Vinta Cerfa nebo Erica Grosseho.

Mluvčí Googlu k celé věci pouze uvedla, že společnost spolupracovala s mnoha experty, včetně těch z vládních agentur, na ochraně uživatelů před kybernetickými hrozbami.

Google se stejně jako řada jiných firem snažila v minulosti distancovat o přímé spolupráce s NSA poté, co Edward Snowden začal se zveřejňováním informací o fungování této vládní agentury. Schmidt i další představitelé Googlu spolupráci s NSA popisovali jako nedobrovolnou a zákonem vynucenou.

 

Úvodní foto: © juanjo tugores - Fotolia.com


Komentáře