Eset: Conficker v lednu dále posílil

Celosvětově nejrozšířenější počítačovou hrozbou podle statistického systému ThreatSense.Net společnosti Eset byl i v lednu tohoto roku Win32/Conficker. Podle Conficker představuje až 9,90 % ze všech detekovaných infiltrací.


Tvůrci červa Conficker již vybudovali obrovský bootnet, který se i nadále rozšiřuje. Některé varianty Confickeru se šíří nejen přes internet, ale i vyměnitelnými médii (např. USB). Conficker dominuje statistikám nejrozšířenějších hrozeb téměř všude, včetně České republiky. Zde se podle Esetu poprvé výrazněji rozšířil loni v prosinci. (Viz také: Conficker se stal hrozbou číslo 1 i v ČR)

Na druhém místě v žebříčku škodlivých kódů byl v lednu INF/Autorun (7,37 %), podíl tohoto malwaru celosvětově ale už třetí měsíc za sebou klesá. Rovněž klesá i podíl směsi trojanů, které Eset označuje jako Win32/PSW.OnLineGames (6,23 %). S tímto malwarem se setkávají zejména hráči online her. Jde hlavně o trojské koně se schopnostmi keyloggerů nebo rootkitů.

Do lednového žebříčku TOP 10 hrozeb se dostaly i nové druhy malwaru. Na osmém místě skončil JS/TrojanDownloader.Agent (0,90 %). Tento trojan se většinou nachází na infikovaných webových stránkách a do počítačů návštěvníků se pokouší stahovat další obsah (drive-by download). Tento trojan přitom skrývá svá dialogová okna před uživatelem. Vyhnout se mu lze zákazem JavaScriptu (eventuálně ve Firefoxu používat doplněk NoScript)

Desátou globálně nejrozšířenější hrozbou je Win32/Packed.Autoit (0,69 %). Je to heuristická detekce, která souvisí s malwarem využívajícím skriptovací jazyk Autoit.Komentáře