Eset: Globálně roste počet útoků s cílem ukrást hesla

Podle statistik zjištěných pomocí systému Eset ThreatSense.Net v posledních týdnech výrazně vzrostlo šíření trojských koní vykrádajících hesla a jiné citlivé údaje z počítače uživatele.Podle statistik zjištěných pomocí systému Eset ThreatSense.Net v posledních týdnech výrazně vzrostlo šíření trojských koní vykrádajících hesla a jiné citlivé údaje z počítače uživatele.
Již několik měsíců také Eset ThreatSense.Net zaznamenává zvýšený počet šíření nejrůznějších druhů adware, tedy škodlivých programů pro doručování nebo zobrazování nevyžádané reklamy.
V lednu 2008 vyhodnotil statistický systém ESET ThreatSense.Net jako globálně nejvíce rozšířenou hrozbu infiltraci INF/Autorun (7,68% podíl na všech šířených hrozbách). Je to směs škodlivých kódů využívajících soubor autorun.inf s informací o spuštění programu poté, co uživatel vloží do počítače přenosné médium (nejčastěji USB nosič). K šíření tohoto typu infiltrace velmi pomáhá zvyšující se počet nejrůznějších USB úložných zařízení, jejichž cena v posledních měsících výrazně klesá.
Druhé místo v lednovém žebříčku globálních hrozeb patří Win32/Pacex.Gen (2,75 %). Slouží jako platforma pro distribuci různých druhů infiltrací, využívajících charakteristicky zašifrovaný obal. Je používaný především u trojských koní, které vykrádají hesla z počítače uživatele.
Na předních příčkách se dlouhodobě drží rozšířený adware Win32/Adware.Virtumonde (2,74%), kterému v lednu patřilo třetí místo. Adware slouží k doručování nevyžádané reklamy.
ESET ThreatSense.Net v lednu zaznamenal mírný pokles šíření trojanů pod názvem Win32/Obfuscated.A1 (2,66%). V tomto případě jde o soubor downloaderů a infiltrací souvisejících s adware.
Specifická varianta viru z rodiny Virtumonde, kterou ESET detekuje jako Win32/Adware.Virtumonde.FP, se z prosincové druhé desítky dostala až na lednové páté místo. Je charakteristická otevíráním množství oken, obsahujících rozmanité kategorie nevyžádané reklamy, převážně v angličtině.
První měsíc roku 2008 v Česku počítače nejvíce napadal Win32/Stration.ABD, který se šíří hlavně pomocí instant messengerů (ICQ, MSN atp.) nebo elektronické pošty a slouží k rozšiřování spamu.


Komentáře