Eset: V ČR se rozšířil malware Wigon

V listopadu se podle společnosti Eset v ČR stal nejrozšířenějším malwarem Win32/Wigon.


Tento kód stahuje do počítače další škodlivý obsah přes zašifrované soubory, v nichž se může nacházet dokonce až 10 jiných hrozeb. Systém Eset ThreatSense.Net v listopadu zaznamenal v některých evropských státech vysoký podíl různých variant červa Win32/Koobface, který útočí na uživatele sociálních sítí, hlavně pak Facebooku a Twitteru. Celosvětově se stále nejvíce šíří Conficker.

Win32/Wigon byl v listopadu nejrozšířenějším druhem malwaru v ČR a Rakousku. Stažené škodlivé kódy neukládá na disk, ale ihned je vkládá do běžících procesů. Wigon též nastavuje výjimky ve firewallu a brání se tak blokaci své činnosti. Dlouhodobě se v Česku nejvíce šíří adware.

Celosvětově nejrozšířenější počítačová hrozba Win32/Conficker představoval v průběhu měsíce listopadu celkem 9,64 % ze všech detekovaných infiltrací. Dlouhodobě patří k nejvíce rozšířeným hrozbám i směs trojanů INF/Autorun (7,80 %), zneužívající funkci autorun.inf v MS Windows, a směs trojanů s označením Win32/PSW.OnLineGames (7,63 %), která útočí na hráče online her.

Meziměsíčně se o dvě místa výše posunula hrozba s označením WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen. Vysokého podílu dosahuje zejména v západní a severní Evropě. Jde o směs trojských koní, které procházejí hudební nahrávky populárních formátů (mp3, wma aj.) uložených v počítači a každou z nich mírně upraví. Při následném otevření hudební nahrávky se přehrávač pokusí stáhnout škodlivý obsah z internetové stránky.

Novinkou v žebříčku globálně nejrozšířenějších hrozeb je na desátém místě Win32/Injector. Jde o generickou detekci, kterou je označován jakýkoliv malware vkládající škodlivý kód do běžících procesů. Často jde o backdoor, který je ovládaný na dálku a dokáže vypínat procesy, spouštět soubory či odesílat údaje na vzdálený server.

Do žebříčku ThreatSense.Net se v listopadu dostal i Win32/Peerfrag.EU. Jde o variantu červa, který se šíří vyměnitelnými médii a pomocí P2P programů. Postihuje nejvíce programy DC++, eMule, Kazaa nebo LimeWire. Červ využívá pro své šíření i vyměnitelné diskové jednotky, na kterých vytváří své kopie. Win32/Peerfrag obsahuje backdoor a dokáže stáhnout další soubory ze vzdáleného počítače, vykonat DoS útok či odcizit citlivá data z počítače uživatele.Komentáře