Evropa novým cílem phishingu

V PC Worldu Security 2/2005 (vyšel v červnu 2005) jsme se podrobně věnovali problematice phishingu – podvodům na internetu. V článku jsme kromě jiného konstatovali, že je patrný trend ústupu phisherů od velkých firem k menším subjektům. A tato slova se v poslední době začínají potvrzovat.V PC Worldu Security 2/2005 (vyšel v červnu 2005) jsme se podrobně věnovali problematice phishingu – podvodům na internetu. V článku jsme kromě jiného konstatovali, že je patrný trend ústupu phisherů od velkých firem k menším subjektům. A tato slova se v poslední době začínají potvrzovat.
Monitorovací firma Websence oznámila, že za jeden jediný zářijový víkend (phisheři si vybírají k útokům především víkendy, protože možné oběti mají výrazně menší možnost si v nepracovní den některé skutečnosti ověřit) zaznamenala 25 různých phishingových útoků proti menším evropským bankám. Ostatně, bylo to i poprvé, co byl v Evropě takovýto masivní phishingový útok zaznamenaný.
Podvodníci využívající phishing mají k přesunu své pozornosti vůči malým bankám či firmám několik důvodů. Prvním z nich je fakt, že tyto instituce problematiku phishingu stále podceňují, protože se dosud nestaly jeho obětí. Dále je to fakt, že velké instituce už mají díky opakovaným útokům vypracované kontrolní mechanismy (SMS autorizaci transakcí, používání jednorázových hesel apod.), takže útoky vůči nim jsou čím dále obtížnější. Navíc je anglicky hovořící trh již „nasycený“, takže se phisheři orientují i na další jazyky.
Z výše uvedeného vyplývá, že je jen otázkou času, kdy phishing dorazí do našich luhů a hájů


Komentáře