Evropská komise: Fyzické umístění dat v cloudu není podstatné

Pravidla pro ochranu dat založená na jejich fyzickém umístění jsou artefakty zastaralých regulací z minulosti.

Evropská komise: Fyzické umístění dat v cloudu není podstatné


Podle náměstka generálního ředitele střediska Informační společnosti a médií pro Evropskou komisi by nemělo záležet na fyzické lokaci citlivých a osobních dat, pokud jsou tato data dostatečně zabezpečená.

„Cloud se neomezuje na hranice jednotlivých států,“ řekla ve čtvrtek Megan Richardsová na světovém fóru o cloud computingu. Cloud computing ze své podstaty vyžaduje přenosné údaje a ty potřebují flexibilní regulační framework.

Ridchardsová říká, že Evropská komise pracuje na dosažení tohoto cíle, ale v sázce je mnoho mezinárodních problémů, včetně jurisdikce, odpovědnosti a přenosnosti, přesto je podle ní zásadní ujistit se o otevřenosti evropského trhu.

„Neměli byste se starat o to, kde vaše data jsou, dokud jsou zabezpečená a splňují regulační předpisy. Otázkou je, jak to zajistit. Jak se ujistit, že osobní data při používání zdrojů z cloudu tyto regulace splňují,“ řekla Richardsová. Dodala, že Evropským parlamentem právě probíhá nová legislativa o ochraně dat, která je součástí evropské strategie pro cloud computing. Ta by tyto problémy měla řešit. Návrh bude dokončen během příštího roku a v platnost vejde v následujících dvou a půl letech.

Na začátku tohoto roku řekl Peter Coffee, vedoucí Platform Research, že požadavky pro určitá data jsou artefakty zastaralých regulací. „Předpisy o ochraně dat založené na fyzické lokaci nedávají žádný smysl. Jednoduše zašifrovaná data se špatně spravovanými přístupovými právy jsou ohrožena nehledě na jejich lokaci. Kdežto výborně zašifrovaná data s pečlivě spravovanými právy a silným mechanismem pro kontrolu privilegií jsou v bezpečí,“ řekl Coffee.

„Mohl bych položit nezašifrovaný disk doprostřed stadionu ve Wembley a být v souladu s regulačními pravidly, zatímco přesně stejný disk, ale pečlivě zašifrovaný v kalifornském Palo Altu by byl považován za vážnou hrozbu.“

Podle Richardsové má cloud obrovský potenciál pro vytvoření pracovních míst v Evropě. Největší ekonomiky EU mají potenciál v následujících pěti letech generovat přes 700 miliard Euro (17,8 bilionů korun), což představuje 1,5 % celkového HDP těchto zemí.

Přesto jsou výdaje na cloud stále limitované přibližně na 1,6 % celkového rozpočtu firem IT v Evropské unii. Přibližně tři a půl miliardy Eur bylo vynaloženo na cloudový sotfware a 1,1 miliardy Eur na hardware. Podle Ridchardsové se situace rychle mění. Trh s cloudovými službami by měl dosáhnout jedenácti miliard Eur do roku 2014, což představuje 3,6 % celkového trhu IT.

Úvodní foto: © mipan - Fotolia.com


Komentáře