Experti: Šifrování je stále nejlepší ochrana proti NSA

Podle bezpečnostních odborníků je správně nasazené šifrování tvrdým oříškem i pro kryptografické odborníky amerických výzvědných služeb.

Experti: Šifrování je stále nejlepší ochrana proti NSA


I když agentura NSA investuje miliardy dolarů do výzkumu prolomení šifrovacích technologií, bezpečnostní odborníci se domnívají, že správně implementované šifrování je stále tím nejlepším způsobem ochrany soukromí online.

Různé americké a britské zpravodajské zdroje tento týden publikovaly příspěvky podložené interními dokumenty NSA o technikách, které tato výzvědná agentura používá k dešifrování dat přenášených veřejnými komunikačními a datovými sítěmi. Z dokumentů poskytnutých Edwardem Snowdenem vyplývá, že NSA používá nejrůznější zákonné i nezákonné způsoby včetně instalování zadních vrátek, soudních příkazů nebo dokonce obchodních vztahů s provozovateli sítí a výrobci softwaru. Mnoho šifrovacích algoritmů, které se v současné době nejvíce používají k ochraně online komunikace, bankovních a zdravotních záznamů nebo obchodních tajemství, již dokáže prolomit nejen americká NSA, ale i britská GCHQ.

Steve Weis, technický ředitel společnosti PrivateCore, který získal doktorát z kryptografie na americké MIT, se však přesto domnívá, že matematické šifrovací algoritmy je stále velmi náročné prolomit. Podle jeho názoru se špionům podařilo prolomit zastaralé verze šifrovacích technologií se známými bezpečnostními slabinami.

Podle dokumentů například NSA zabudovala zadní vrátka do šifrovacího standardu Dual EC DRBG, který slouží ke generování náhodných čísel. Podle Weise vznikl tento algoritmus před šesti lety a od chvíle, kdy dva odborníci Microsoftu ona zadní vrátka odhalili, se používá jen zřídka.

Podle Weise není jasné, jestli šifrovací odborníci zpravodajských služeb pronikli do robustnějších šifrovacích algoritmů. „Zatím jsem neviděl nic, co by napovídalo, že by byly prolomeny algoritmy jako AES,“ dodal Weis na vysvětlenou.

„Pokud je šifrování nasazeno správným způsobem, nabízí v podstatě neproniknutelné zabezpečení,“ domnívá se Dave Anderson, ředitel společnosti Voltage Security, poskytovatele šifrovacích technologií. „Prolomení takového zabezpečení by nejvýkonnějším superpočítačům zabralo miliony let. Pokud je ale nasazeno nedbale, bez náležité správy šifrovacích klíčů, dokáže do něj proniknout průměrný hacker s běžně dostupným osobním počítačem během několika hodin,“ vysvětlil Anderson.

Podle Andersona se NSA daří pronikat spíše do správy klíčů než přímo do šifrovacích algoritmů. Pokud je tedy NSA schopna dešifrovat tajné soukromé nebo firemní údaje, nemůžou za to slabé šifrovací technologie, ale nedostatky ve správě šifrovacích klíčů.

Podobný názor sdílí i Dave Jevans, zakladatel a technický ředitel společnosti Marble Security, která nabízí mobilní šifrování. Podle Jevanse využívá NSA ohromné finanční prostředky i tisíce zaměstnanců právě na nejslabší články řetězu, tedy lidský faktor a správu šifrovacích klíčů. „Je to miliardkrát účinnější přístup,“ poznamenal Jevans.

Weis proto na základě známých informací doporučuje používat otevřené standardy jako Open SSL, jejichž kód je všem veřejně přístupný a je do něj proto mnohem obtížnější ukrýt zadní vrátka. Což se – ve světle nejnovějších informací – o různých proprietárních řešeních říct nedá.

Úvodní foto: © Pavel Ignatov - Fotolia.com


Komentáře