Facebook kvůli množství incidentů zvyšuje zabezpečení

Jen den po útoku hackerů na stránku Facebooku patřící jeho zakladateli Marku Zuckerbergovi uvedla tato sociální síť nové nástroje, jež mají zvýšit bezpečnost uživatelů.


Jedná se o širší využívání zabezpečeného protokolu HTTPS a uvedení tzv. sociální autentifikace. O nových bezpečnostních opatřeních informoval na blogu Facebooku Alex Rice.

Dosud byl zabezpečený protokol HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) používán pro zadávání hesel, ale nově je možné podle Riceho příspěvku Facebook kompletně používat přes tento protokol. Tuto novou možnost je podle něj vhodné používat zejména v případech, že ke svému profilu uživatelé přistupují na neznámých počítačích nebo přes veřejné přístupové body v nejrůznějších kavárnách, letištích, knihovnách či školách. Možnost komunikace přes HTTPS je součástí pokročilého zabezpečení (advanced security features), které lze najít v zabezpečení účtu (account security) v sekci nastavení uživatelského účtu.

Druhou novinkou je pak autentifikační mechanizmus podobný systému CAPTCHA, který ovšem nepracuje s podivně zobrazenými textovými znaky, ale s fotografiemi přátel v profilu uživatele. Rice je přesvědčen, že se jedná o velmi sofistikovanou podobu sociální autentifikace, která umožní ověřit identitu uživatele. Tomu budou ukázány profilové fotografie několika jeho přátel a bude dotázán na jejich jména. To je něco, co hackeři podle Riceho znát ani nemohou (otázkou je, zda uživatelé Facebooku znají jména všech svých přátel, zvlášť těch, které znají jen ze sociální sítě a přidali si je v nedávné době).

Facebook je tento týden opět středem zájmu médií kvůli útoku na fanouškovskou stránku Marka Zuckerberga (http://www.facebook.com/markzuckerberg), na níž byla bez jeho vědomí umístěna následující zpráva:

"Let the hacking begin: If facebook needs money, instead of going to the banks, why doesn't Facebook let its users invest in Facebook in a social way? Why not transform Facebook into a 'social business' the way Nobel Price [sic] winner Muhammad Yunus described it? #hackercup2011"

Tato zpráva byla sice rychle odstraněna, ale mezi tím jí již 1 800 uživatelů označilo, že se jim líbí a více než 400 u ní zanechalo komentář. Facebook následně stránku Marka Zuckerberga zrušil a ještě včera večer byla nedostupná.

Facebook se s bezpečnostními problémy potýká prakticky neustále a sklízí za to velkou kritiku (viz např. článek Bezpečnostní politika Facebooku je tragická, shodují se experti). Nicméně ani to nedokáže příliš snížit jeho popularitu, neboť mezi sociálními sítěmi dneška nemá prakticky žádného odpovídajícího konkurenta.Komentáře