Facebook zveřejnil údaje o informacích předaných vládám

Vlády z celého světa podaly během prvních šesti měsíců letošního roku přibližně 38 000 žádostí o osobní informace uživatelů Facebooku.

Facebook zveřejnil údaje o informacích předaných vládám


Říká to alespoň první zpráva, kterou na toto téma Facebook v úterý vydal. Zpráva se jmenuje Globální zpráva o úředních žádostech (Global Government Request Report) a zveřejňuje detaily o oficiálních žádostech, které podaly vlády ze 74 zemí.

Nejvíce žádostí společnosti přišlo ze Spojených států, které si vyžádaly informace o 20 až 21 tisících lidí (Spojené státy neumožňují společnostem zveřejnit přesné počty, tak mohl Facebook uvést pouze toto rozpětí). Velká Británie chtěla informace o 2 337 uživatelích a Česká republika podala 10 žádostí týkajících se 13 uživatelů.

„I nadále budeme agresivně obhajovat lepší zpřístupnění těchto informací,“ oznámila společnost. „Tato zpráva určitě nebude naše poslední,“ napsal právník společnosti Colin Stretch. „Doufáme, že v dalších zprávách budeme moci poskytnout bližší informace,“ dodal. Společnost plánuje podobné zprávy vydávat dvakrát ročně a doufá, že to uživatelům osvětlí složité procesy, které jsou s vydáváním informací spojeny.

Důvod žádostí Facebook nezveřejnil, pouze rozdělil údaje podle zemí, zveřejnil kolik žádostí která země podala a kolika uživatelů se týkaly. Poskytnul také údaje o tom, kolik žádostí bylo schváleno. Velké Británii vyhověl Facebook v 68 % případů, zatímco úřadům z USA podal požadované informace v 79 % případů a České republice v 60 %.

Nejzajímavější je pohled na země, ve kterých probíhají občanské nepokoje. Turecko podalo 96 žádostí, týkajících se 173 uživatelů a Facebook údaje předal ve 45 případech, společnost trvá na tom, že se jednalo o zločiny spojené s ohrožením dětí a o nouzové vymáhání práva. Egyptská vláda podala žádostí 8, žádné údaje však nezískala.

Organizace Privacy International zprávu sice uvítala, ale považuje to od Facebooku pouze za prázdné gesto bez valného významu, které s Facebookem samotným nemá nic společného. „Od chvíle, kdy byly zveřejněny a analyzovány dokumenty, které poskytl Edward Snowden, už víme, jaké informace o nás vlády sbírají, a jsme si vědomi hrozivé reality, že vlády nepotřebují prostředníky jako Facebook, Google nebo Microsoft k tomu, aby naše data získaly.“

Úvodní foto: © semisatch - Fotolia.com


Komentáře