Falko Car Position - bezpečnostní monitoring vozidel

Společnost Alkom Security uvádí na český trh produkt Falko Car Position. Toto zařízení nové generace slouží k logistickému a bezpečnostnímu monitoringu vozidel.


 Falko Car Position integruje satelitní přijímač GPS s GPRS komunikací. Řídící vozidlová jednotka Falko Car Position umožňuje navíc připojení celé řady periferních zařízení a tedy i budoucí rozšíření dle potřeb klienta.

Monitoring vozidel pomocí vozidlové jednotky Falko Car Position je založen na komunikaci Multifunkčního dohledového centra (MDC) s vozidlem. Komunikace mezi MDC a vozidlem probíhá v privátní síti GSM – GPRS. Multifunkční dohledové centrum je schopné v případě vzniku jakékoliv mimořádné události, např. v případě odcizení vozidla, zajistit bezpečností zásah kdekoliv v celé ČR. Dohledové centrum zde poskytuje zejména služby vlastního dohledání vozidla ve spolupráci s policií ČR, případně zabezpečení první pomoci přepadené osádce vozidla apod. Ve vybraných vozidlech může být řídící jednotka Falko Car Position rozšířena např. o zařízení Car Ident pro identifikaci řidiče a identifikaci jízd (služební či soukromá).

Mezi výhody řídící jednotky Falko Car Position patří podle dodavatele využívání technologie a-GPRS (Advanced GPRS) pro přenos dat. Tato technologie vychází z vlastností GPRS spojení, avšak povyšuje GPRS přenos dat na vyšší úroveň se zachováním výhodné tarifikace přenosu dat. Falko Car Position umožňuje také trvale dohlížet na polohu a stav vozidla. Výhodou tohoto řešení je, že v jednom celku sdružuje off line a on line funkce a lze tak variabilně měnit způsoby využití. Standardně se podle nastavených kritérií přenáší informace z jednotky Falko Car Position na MDC – PCO v reálném čase. Přenos GPRS může být doplněn nebo dočasně nahrazen SMS zprávami, například při pohybu vozidla mimo signál GPRS nebo v zahraničí, kde přenos pomocí SMS může být výhodnější.

Mezi základní vlastnosti zařízení Falko Car Position náleží monitoring a ukládání polohy vozidla, komunikace přes a-GPRS nebo SMS, archivace všech informací ve vnitřní Flash paměti, dálkový dohled nad správnou funkcí vozidlové jednotky a správa privátní GPRS sítě, možnost vzdálené správy a diagnostiky. Dále možnost připojení množství periferních zařízení a snímačů např. majáky, čerpadla, posypové mechanismy (pro sledování různých stavů vozidla a nadstavbových technologií), pevná a bezdrátová tísňová tlačítka (pro přenos tísňové zprávy se zvláštní prioritou), externí teplotní čidla (pro měření teploty v mrazícím prostoru), průtokoměr nebo čidlo do nádrže (pro měření skutečné spotřeby pohonných hmot s možností verifikace s informacemi o tankování paliva), akční prvky (optická a zvuková signalizace nebo jiné periferie ovládané výstupy), Car Ident (snímač identifikačních čipů – pro jednoznačnou identifikaci řidiče), Car Terminal (klávesnice pro zadávání dalších údajů a snímač identifikačních čipů), Car PDA (PDA s aplikací pro obousměrnou textovou komunikaci pomocí GPRS textových zpráv), Car Printer (mobilní tepelná tiskárna pro tisk zpráv od dispečera MDC – PCO), on line vizualizace polohy ve vozidle, data port (sériový port pro datovou výměnu s externím zařízením).

„Novinka Falko Car Position uceluje portfolio našich produktů, zaměřených na bezpečnost. Kromě bezpečnostního systému Falko house, který je zaměřen na ochranu domácností či firem, nabízíme přístroj Tracker pro kontrolu pohybu osob s možností nouzového volání. Celé portfolio našich služeb a produktů tak vhodně doplňuje novinka Falko Car Position, díky které jsme schopni zajistit bezpečnostní a logistický monitoring vozidel. Věříme, že tak oslovíme nejen firemní klientelu, ale i běžné zákazníky. Tímto řešením poskytujeme našim zákazníků celý komplex služeb zahrnující ochranu jejich domu nebo bytu (systém Falko house), ochranu jejich blízkých (systém Tracker) a ochranu jejich vozidel (systém Falko Car Position)," uvedl Václav Růžička, předseda představenstva ALKOM Security.Komentáře