Finanční hrozby byly zacílené převážně na firemní uživatele

Bankovní trojští koně jsou jednou z nejrozšířenějších online hrozeb, kterou se kyberzločinci snaží získat peníze. Trojani obvykle vyhledávají údaje z platebních karet zadávané v rámci internetových plateb, nebo přihlašovací údaje k online bankovnictví.

Finanční hrozby byly zacílené převážně na firemní uživatele


Za celý loňský rok bylo bankovními trojskými koni napadeno 773 943 uživatelů bezpečnostních řešení Kaspersky.

Třetina těchto útoků byla minulý rok zacílena na korporátní uživatele. Jde o významný nárůst vzhledem k tomu, že v předchozích třech letech se jejich podíl pohyboval mezi 24 a 25 %. Podle expertů za tímto nárůstem stojí jasný kalkul ze strany hackerů – ti díky bankovním trojanům získají nejen bankovní a platební údaje uživatelů, ale také skrz chybu zaměstnanců přístup k firemním finančním zdrojům.

Nejvíce napadených uživatelů tímto typem útoků bylo v Rusku. Jejich podíl na celosvětovém množství představuje více než 30 %. Na druhém místě následovalo Německo (7 %) a Čína (3 %).

„I když loni na jednu stranu kleslo celkové množství útoků bankovními trojskými koni, významně se na druhou stranu zvýšil podíl napadených firemních uživatelů. Proto bychom všechny chtěli nabádat k maximální ostražitosti, když manipulují s financemi v online prostředí. Podceňovat kyberzločince se nikdy nevyplácí,“ upozorňuje Oleg Kupreev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Další zajímavá data z oblasti finančních hrozeb za rok 2019

Phishing

-       Celkový počet detekovaných pokusů finančního phishingu se v minulém roce vyhoupl z 44,7 % na 51,4 %

-       Bezmála každý třetí pokus o navštívení phishingové stránky, který zablokovaly produkty Kaspersky, se týkal bankovního phishingu (27 %)

-       Podíl phishingových útoků na platební systémy a e-shopy tvořil 17 % a 7,5 %. Jedná se o téměř stejné množství jako v roce 2018.

-       Snížilo se množství uživatelů počítačů Mac, kteří se setkali s finančním phishingem (54 %)

Bankovní malware (Windows)

-       V roce 2019 bylo bankovními trojskými koni napadeno 773 943 uživatelů, což je oproti roku 2018 pokles o více než sto tisíc (889 452)

-       35,1 % napadených uživatelů bankovním malwarem bylo korporátních uživatelů

Bankovní malware zacílený na Android

-       Počet uživatelů zařízení s OS Android, kteří se setkali s bankovním malwarem, se v roce 2019 snížil na 675 000 (v roce 2018 jich bylo 1,8 milionu)

-       Nejvíce napadených uživatelů bylo v Rusku, Jihoafrické republice a Austrálii

Úvodní foto: Fotolia © Pixelot


Komentáře