Firefox 3.1: Pohodlné surfování bez dohledu od Mozilly

Nedávno jsme informovali o úmyslu Mozilly přidat do Firefoxu 3.1. privátní mód surfování. K tomuto kroku podobně jako k přidání dalších funkcí a urychlení vývoje nové verze přinutila Mozillu konkurence. Mike Shaver, prozatímní technický viceprezident Mozilly, k tomu říká: „Nejsme slepí ke konkurenčnímu prostředí. Sledujeme ostatní prohlížeče tak, jako oni sledují nás.“Nedávno jsme informovali o úmyslu Mozilly přidat do Firefoxu 3.1. privátní mód surfování. K tomuto kroku podobně jako k přidání dalších funkcí a urychlení vývoje nové verze přinutila Mozillu konkurence. Mike Shaver, prozatímní technický viceprezident Mozilly, k tomu říká: „Nejsme slepí ke konkurenčnímu prostředí. Sledujeme ostatní prohlížeče tak, jako oni sledují nás.“

Microsoft IE 8 ve verzi beta 2 stejně jako Google Chrome mají nástroje, které omezují případně eliminují zaznamenávání procházených stránek a dalších citlivých informací. V této situaci nemůže zůstat Firefox pozadu. „Je rozdíl, jestli danou funkci má pouze jeden prohlížeč, nebo jestli se vyskytuje ve vícero z nich“, uvedl Shaver a dodal, že „existují očekávání uživatelů“. Jedním z rysů privátního módu, který by Shaver rád viděl ve Firefoxu 3.1, je možnost zpětně odstranit stopy surfování. To je do značné míry možné už nyní, ale Shaver jde dále: „Bylo by pěkné, kdybyste mohli předstírat, že se tyto dvě poslední hodiny vůbec nestaly.“

Má to však několik ALE. Naivní uživatel by se mohl zeptat, k čemu tato funkce slouží. Mohli bychom mu odpovědět, že se to může hodit například při surfování v internetové kavárně, kde nechce zanechat důvěrná data atd. Přiznejme si ale, že většina „zkušených“ uživatelů volá po této funkci z jiného důvodu.

Nedávné výzkumy jedné společnosti uvádí, že nezanedbatelná část zaměstnanců státní správy tráví čas na internetu jiným způsobem, než za který je placená. Přitom stránky s bulvárem, erotikou a pornografií patří zřejmě k těm nejoblíbenějším. Háček je v tom, že ve firemním prostředí existuje řada nástrojů, kterými lze sledovat, co zaměstnanci na počítači připojeném do sítě dělají. Zde tedy zavedení privátního módu mnoho neřeší. Bohužel, řada „privátních“ uživatelů internetu potřebuje skrýt stopy své nelegální činnosti. Nedávné odhalení evropské sítě pedofilů, kde jsme měli také zastoupení, to jen potvrzuje.

Navíc výrobci prohlížečů si uvědomují, že tím dávají uživateli do ruky poměrně nebezpečnou zbraň, která by mohla zkomplikovat situaci vyšetřovatelům. Microsoft tedy předem oznámil, že historie surfování bude v novém prohlížeči nadále dostupná odborníkům a není tedy jeho cílem komplikovat práci orgánům činným v trestním řízení. Google zase shromažďuje data z používání svého prohlížeče Chrome online, což umožňuje mnohem efektivnější využití (např. pro komerční účely) než data získaná při analýze jednotlivých počítačů.

Viz také:
Internet Explorer 8: pozor na únik citlivých informací v privátním režimu
Internet Explorer 8 nabídne prohlížení stránek bez historie a dočasných souborů


Komentáře