Firewall pro Instant Messaging

Jednou z funkcí Barracuda IM Firewall je zachytávání a zaznamenávání veškerého IM provozu. Díky zabudovaným monitorovacím nástrojům je následně možné vyhodnocovat například to, jak často a jak dlouho jednotliví zaměstnanci používají Instant Messaging.Různé služby pro Instant Messaging mohou být velmi užitečným nástrojem, ale stejně jako například elektronická pošta představují pro řadu firem a organizací vážná bezpečnostní rizika. Společnost Barracuda Networks proto již před časem uvedla na trh zařízení Barracuda IM Firewall, s jehož pomocí lze mít také tento typ komunikace pod kontrolou.

Barracuda IM Firewall je určen pro správu a zabezpečení veškeré komunikace typu Instant Messaging, a to jak v rámci vnitřní sítě, tak i v případě veřejných IM služeb (ICQ, MSN...). Aplikace nabízí prostředky nezbytné pro zabezpečení, monitorování a správu veškeré IM komunikace ve firmě. Zařízení také zároveň funguje jako server pro instantní zprávy pro vnitřní firemní komunikaci včetně jejich zabezpečení prostřednictvím 256bitového šifrování.

Jednou z funkcí Barracuda IM Firewall je zachytávání a zaznamenávání veškerého IM provozu, přičemž firewall je schopen archivovat veškeré logy IM komunikace všech uživatelů po dobu pěti let. Díky zabudovaným monitorovacím nástrojům je následně možné vyhodnocovat například to, jak často a jak dlouho jednotliví zaměstnanci používají Instant Messaging. Zařízení dokáže monitorovat a archivovat také veškerou komunikaci typu "out-of-band" v případě veřejných IM služeb.

Na počátku tohoto roku byly funkční možnosti Barracuda IM Firewall rozšířeny o možnosti exportu zachycených zpráv do dalších systémů určených pro jejich centrální archivaci, jako je například produkt Barracuda Message Archiver.

Bezpečnost IT systémů nezahrnuje podle firmy Barracuda pouze spam či přenos škodlivých kódů, ale komunikace prostřednictvím elektronické pošty nebo instant messagingu musí odpovídat rovněž platným zákonům, etickým normám a interním předpisům dané firmy či organizace. Požadována je také možnost snadno a rychle vyhledat jakoukoliv odeslanou či přijatou zprávu, tak aby některé cenné informace nemizely v nenávratnu.

V ČR je distributorem zařízení Barracuda společnost Gesto Communications.


Komentáře