Firmy monitorují práci svých zaměstnanců na PC, má to ale háčky


Firmy stále častěji využívají monitorovací software, a sledují tak činnost svých zaměstnanců na počítačích. Chtějí tak zvýšit efektivitu práce. Sledování má však háčky. Zaměstnavatelé podle Zákoníku práce musejí sledování svým podřízeným oznámit předem.

Ze strany zaměstnavatelů nicméně stejně narůstá zájem o sofistikované monitorovací softwary. Tyto programy zaznamenávají a ukládají data o využívání výpočetní techniky, lze tedy zpětně dohledat všechny aktivity. Z toho lze posoudit pracovní vytíženost jednotlivých zaměstnanců a eliminovat nedovolené hraní her či surfování po internetu bez vztahu k práci.

„Podniky stále cítí dopady finanční krize, proto hledají nástroje pro řešení personálních otázek. Softwary odhalí, jak usilovně zaměstnanci pracují. Umí totiž zjistit i to, jak dlouhou dobu pracovník na počítači neklikl,“ uvedl Martin Hanzal ze společnosti SODATSW, která vyvíjí řešení pro monitorování zaměstnanců. „U všech zaměstnanců jsme schopni kdykoli dohledat, na jakých webových stránkách nebo v jakých bankovních systémech se pohybují, kontrolu jejich činnosti v pracovní době provádíme namátkově,“ řekla Klára Pačesová z tiskového centra České spořitelny.

Monitorovací systémy by však ve firmách neměly být používány tajně. Skryté sledování zaměstnanců je totiž omezeno v zákoníku práce. Podniky jsou ovinny využívání softwaru pro kontrolu počítačů svým zaměstnancům veřejně oznámit.Komentáře