Flash Player obsahuje kritickou chybu, už třetí během měsíce

Společnost Adobe Systems varovala uživatele před hackery, kteří zneužívají zranitelnost ve Flash Playeru, pro niž zatím není dostupná žádná záplata, k infikaci systémů škodlivým červem.

Flash Player obsahuje kritickou chybu, už třetí během měsíce


Jde již o třetí tzv. zero day zranitelnost ve Flash Playeru, o níž Adobe během uplynulých třiceti dnů informovalo. Podle dostupných informací je nová chyba aktivně zneužívána hackery, kteří cílí na uživatele s webovými prohlížeči Internet Explorer a Mozilla Firefox na Windows 8.1 a nižším. Podle oficiálního vyjádření Adobe bude záplata pro Flash Player vydána ještě v tomto týdnu.

Zranitelnost, která je označována jako CVE-2015-0313, postihuje Flash Player na všech podporovaných platformách: Adobe Flash Player 16.0.0.296 a starší verze na Windows a Mac OS X a Adobe Flash Player 11.2.202.440 a starší verze pro Linux.

Podle Adobe na chybu upozornili experti ze společností Trend Micro a Microsoft, kteří zjistili, že je zneužívána k útokům.

Zranitelnost je zneužívána tak, že se uživateli zobrazí podvodná reklama ve Flashi. Pokud na ni uživatel klikne, je jeho počítač infikován. Podle expertů z Trend Micro se tyto reklamy objevují například na populárním webu pro sdílení videí dailymotion.com.

„Je pravděpodobné, že útok nebude cílen pouze na webovou stránku Dailymotion, jelikož infekce pochází z reklamní platformy, ne z obsahu webové stránky jako takové,“ uvedl Peter Pi z Trend Micro. „Útoky sledujeme od 14. ledna,“ dodal Pi s tím, že většina postižených uživatelů pochází ze Spojených států.

Adobe v uplynulých dvou týdnech vydalo pro Flash Player dvě aktualizace: Flash Player 16.0.0.287 a 16.0.0.296, které opravují dvě zranitelnosti ve Flash Playeru aktivně zneužívané hackery. Podpora těchto dvou chyb označovaných jako CVE-2015-0310 a CVE-2015-0311, byla přidána do hackerského nástroje s názvem Angler Exploit Kit. Z analýzy Trend Micro vyplývá, že při útocích pomocí Angleru je využíván i CVE-2015-0313.

Podle nezávislého odborníka, který na internetu vystupuje jako Kafeine, však útočníci nejnovější díru ve Flash Playeru zneužívají také pomocí nástroje Hanjuan Exploit Kit. Ať už je díra zneužívána kterýmkoli nástrojem, uživatelé by si před tím, než Adobe vydá záplatu, měli dávat pozor.

Podvodné reklamy je obtížné blokovat, jelikož jsou zobrazovány skrze legitimní reklamní platformy a na populárních webových stránkách, kterým uživatelé věří.

Uživatelé by si ve svých prohlížečích měli zapnout funkci "click-to-play", která zabrání automatickému spuštění Flashe bez jejich souhlasu a kromě toho by měli udržovat aktualizované i své antivirové systémy.

Úvodní foto: © badmanproduction - Fotolia.com


Komentáře