Fotbal a informační bezpečnost

Témata, která spolu zdánlivě nemají nic společného. Nicméně to není úplně stoprocentně pravda. Útočníci na internetu totiž zneužívají velkého zájmu veřejnosti o fenomén jménem fotbal. V nedávné době jsme se o tom mohli přesvědčit hned dvakrát.Témata, která spolu zdánlivě nemají nic společného. Nicméně to není úplně stoprocentně pravda. Útočníci na internetu totiž zneužívají velkého zájmu veřejnosti o fenomén jménem fotbal. V nedávné době jsme se o tom mohli přesvědčit hned dvakrát.
Před několika měsíci se nejprve objevil e-mailový červ Sober.P, jehož jedna z variant se vydávala za nabídku bezplatných vstupenek na utkání MS ve fotbale 2006 v Německu. Kdo vpravdě neuvěřitelné nabídce neodolal, přílohu fifa_info_text.zip rozbalil a otevřel, se zlou se potázal. Samozřejmě nešlo o žádnou dobročinnou akci, nýbrž o škodlivý kód, který napadl počítač a šířil se dále světem.
Z podobného soudku je i další útok, který je ovšem starý pouhých několik dnů – tentokráte přijde potencionální oběti zpráva, že se stala výhercem kulaťoučké sumičky jednoho miliónu dolarů. Následuje číslo losu, informace o povoleních loterie a prosba o mlčenlivost až do chvíle, než bude celá záležitost oficiálně vyřízena. Koho nepřekvapí situace, že vyhrál na los, který nikdy nikde nezískal ani se do jakékoliv loterie nezapojoval, opět spláče nad výdělkem. Cílem tohoto útoku je totiž získat od důvěřivců osobní údaje (jméno, informace o bankovním účtu apod.) pod záminkou zaslání výhry, ovšem ve skutečnosti poputují peníze přesně opačným směrem – buď po žádosti o uhrazení správních (resp. jiných) poplatků nebo po vyčištění celého účtu (pokud se podvodníkům podaří získat dostatek údajů).
S přibližujícím se termínem konání Mistrovství světa ve fotbale jistě bude podobných hrozeb narůstat. Proto pozor na ně, ostražitost nelze odkládat ani v tak zásadní oblasti, jakou fotbal je


Komentáře