Google a Microsoft se přou o bezpečnost Windows

Společnost Google se před několika dny údajně rozhodla přestat pro své interní potřeby používat operační systémy Windows a přejít na Linux a MacOS. Důvodem tohoto kroku má být bezpečnost. Microsoft přirozeně nesouhlasí.


Jedním z impulzů pro rozhodnutí Googlu byla zřejmě „čínská kauza“ na přelomu roku, byť zde za průnik do interní sítě a krádeže dat podle všeho nemohl operační systém jako takový, ale zastaralý Internet Explorer 6.

Google údajně již zakázal instalovat na pracovní počítače nové kopie Windows, není ale jasné, jak rychle (a zda úplně) hodlá nahradit ty stávající (Computerworld.cz). Podle amerického PCWorldu budou Windows nadále k dispozici jen na zvláštní povolení. Financial Times zase uváděly, že notebooky se ještě stále nakupují s Windows a operační systém je přednostně měněn na stolních PC. Ve vyjádření Googlu, které citovala agentura Reuters, byla záležitost komentována jen v obecné rovině jako snaha o zlepšení efektivity podnikání, s tím, že Google ale nekomentuje své provozní procesy.

Google též chystá na druhou polovinu letošního roku svůj vlastní operační systém Chrome OS. Jaké ten najde místo v interním prostředí firmy, však v tuto chvíli není jasné.

Mluvčí Microsoftu Brandon LeBlanc se rozhodnutí Googlu podivil. Podle něj se bezpečnost operačních systémů Microsoftu výrazně zlepšila a firma překonává svoji konkurenci v rychlosti uvolňování oprav, což mají potvrzovat i partneři jako Cisco. LeBlanc zdůraznil hlavně zabezpečení Windows 7 s technologií znáhodnění adresního prostoru ASLR.

Andrew Storms z nCircle Security na americkém Computerworldu dal Microsoftu částečně za pravdu. Uvedl, že bezpečnost asi není hlavní důvod, proč by Google měl opouštět Windows, spíše jde podle něj o marketingový efekt podobného prohlášení – přece jen Microsoft mohl jinak argumentovat, že i největší konkurenti používají jeho software. Nadto má Google vlastní webové aplikace a z tohoto hlediska podle Stormse už asi prostě není důvod, aby firma Microsoftu platila za licence. A i u těch již koupených Windows stále zůstávají náklady třeba na správu aktualizací...

 Komentáře