Google a spol. brojí proti špehování uživatelů

Velké technologické firmy vyzvaly americkou vládu k přehodnocení stávající „sledovací politiky“.

Google a spol. brojí proti špehování uživatelů


Osm firem – Google, Apple, Facebook, Twitter, AOL, Microsoft, LinkedIn a Yahoo – spojilo své síly a pod hlavičkou nové organizace Reform Government Surveillance Group prosazují zásadní reformu amerického špionážního programu.

Skupina odeslala americkému prezidentovi a členům tamního Kongresu dopis, ve kterém vyjadřuje své znepokojení nad současnou mírou špehování internetových uživatelů, která podle nich zásadním způsobem podkopává lidskou svobodu.

„Chápeme, že stát musí chránit své občany. Vzhledem k nastalým skutečnostem však cítíme potřebu upozornit na nutnost zásadní reformy globálního špionážního programu,“ píše se v otevřeném dopisu, který skupina zveřejnila na svých stránkách.

Skupina upozorňuje na rostoucí vliv státu na úkor jednotlivce. Stále častěji prý dochází k porušování občanských práv zaručených americkou ústavou. „Dochází k porušování svobody, které si všichni tak ceníme. Nastal čas na změnu.“

Krok osmi technologických gigantů přichází v době, kdy už celým světem několik měsíců otřásá velký špehovací skandál amerických tajných služeb, jehož startovacím motorem byl whistleblower Edward Snowden, který se momentálně skrývá někde v Rusku.

Bývalý spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) poskytl médiím velké množství informací o způsobech, jakými NSA narušovala soukromí mnoha lidí po celém světě – od odposlouchávání telefonních hovorů, přes sledování internetové komunikace až po zneužití mezikontinentálních optických kabelů.

Členové proreformní skupiny považují dosud zveřejněné informace za dostatečný důkaz chybějící kontroly nad americkým sledovacím programem. „Vládnímu shromažďování informací chybí jasné limity a větší transparentnost,“ řekl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Některé z firem zapojených do proreformní iniciativy byly americkými úřady samy požádány o poskytnutí určitých dat o vybraných uživatelích. Své zapojení potvrdili Apple, Microsoft, Google, Yahoo a Facebook.

Společnosti žádaly vládu o povolení zveřejnit počet a povahu poskytnutých dat, aby se tak předešlo jakýmkoliv spekulacím. Zatím neúspěšně.

Úvodní foto: © Antonio Gravante - Fotolia.com


Komentáře