Google sbírá informace o poloze uživatelů Androidu – i když to zakážete

Většina lidí už dnes dobře ví, že mobilní telefony aktivně sledují jejich polohu. Co když však vypnete veškeré služby na určování polohy, nepoužíváte žádné aplikace a nemáte v mobilu ani SIM kartu?

Google sbírá informace o poloze uživatelů Androidu – i když to zakážete


Nesejde na tom. Chytré telefony s Androidem přesto sbírají údaje o vaší poloze a po připojení na internet je odesílají Googlu. Tuto velmi kontroverzní skutečnost odhalil server Quartz.

Od začátku roku 2017 sbírají zařízení s Androidem fyzické adresy nejbližších mobilních stanic – i přes vypnutou možnost sbírání polohových dat v mobilu – a informace odesílají Googlu. Google tak má nepřetržitý přístup k poloze uživatelů i přes faktický zákaz sběru těchto dat.

Quartz ohledně této věci Google kontaktoval, firma sběr dat potvrdila.

Dále však prostřednictvím svého mluvčího uvedla, že informace nebyly ukládány nebo jinak využity – pouze se odesílala v rámci získávání dat týkajících se takzvaných push notifikací a zpráv, které na telefonech uživatelů vyskakují. Po kontaktování Quartzem hodlá firma své metody aktualizovat a změnit tak, aby k odesílání polohových dat přes zákaz uživatele nedocházelo. Eliminace zběru polohových dat má nastat na konci listopadu.

„V lednu jsme v zájmu zrychlení odesílání zpráv začali testovat sběr a využívání identifikačních kódů mobilních stanic,“ popsal v e-mailu Quartzu mluvčí Googlu. „Nikdy jsme však tuto metodu neintegrovali do našeho síťového synchronizačního systému, takže dat jsme se okamžitě zbavovali. Nově už navíc nebudou naše služby identifikační kódy blízkých mobilních stanic zjišťovat.“

Vzhledem k blížící se regulaci GDPR a zvyšujícímu se tlaku na ochranu soukromí uživatelů je podobná praxe Googlu absolutně nepochopitelná. Odesílání informací o poloze uživatele i přes vypnutí této funkce svědčí o velkém sebevědomí amerického giganta a nulovou starost o soukromí zákazníka.

Řešit podobné problémy však budou evropští zákazníci už jen několik měsíců. Chystané GDPR má výrazně změnit způsob, jakým firmy s údaji uživatelů zacházejí i jak je ukládají; je nejasné, jak se k regulaci postaví největší firmy například z oblasti IT nebo finančnictví, neboť nařízení se týkají i mimoevropských subjektů, které však s daty uživatelů z EU jakkoli manipulují.

Úvodní foto: Fotolia


Komentáře