Google spěchá na šifrování provozu mezi datacentry

Google se rozhodl urychlit nasazení šifrování mezi svými datacentry v rámci ochrany před NSA.

Google spěchá na šifrování provozu mezi datacentry


Podle pátečního prohlášení představitelů společnosti dojde k rychlejšímu nasazení šifrování datových toků mezi jejími datacentry, která jsou rozmístěna po celém světě. Má jít o další krok ve snaze zamezit sledovacím aktivitám americké agentury NSA, ale i výzvědných služeb jiných zemí.

Podle poskytnutých informací padlo rozhodnutí o této šifrovací iniciativě již v loňském roce, tedy ještě před tím, než se provalila aféra PRISM. V červnu byla ale maximálně urychlena v reakci na kritiku, které byl gigantický poskytovatel webových služeb vystaven. Eric Grosse, viceprezident bezpečnostní divize Googlu, říká: „Je to závod ve zbrojení. A my víme, že vládní agentury patří mezi neschopnější hráče této hry.“

Připomeňme, že podle informací poprvé uveřejněných v denících Washington Post a Guardian, je Google jednou z mnoha velkých internetových společností, které poskytují NSA data svých zákazníků. Podle dalších dokumentů Edwarda Snowdena používá NSA pro boj se šifrováním řadu prostředků, od získání dešifrovacích klíčů po superpočítače lámající kódy hrubým výpočetním výkonem. A nejen to, v minulosti ovlivnila řadu bezpečnostních standardů a učinila je zranitelnějšími vůči určitým metodám útoků.

Podle řady expertů jakékoli šifrování ale přece jen vládní snahy o získání absolutního přístup k datům komplikuje. Podstatně navyšuje prostředky nezbytné pro zpracovávání dat a zpracovávající agenturu nutí k selektivnosti – ta sice může shromažďovat veškerá zachycená data, ale dešifrovat může jen komunikaci prioritních cílů. Tedy přinejmenším v krátkém časovém rámci.

Podobné prohlášení jako to páteční ale odhaluje jinou stránku věci, a nejen o Googlu. V roce 2013 chce zapnout šifrování interně přesouvaných dat. Není na to poněkud pozdě? Znamená to tedy, že doposud naše data po celém světě provozoval otevřeně? Že je posílal rovnou do čínských zálohovacích center pro naši větší jistotu a pocit zajištění? Stejně tak je hezké proklamovat, jak hodlá s NSA bojovat šifrováním, když jindy prohlásil, že nebude sdílet šifrovací klíče uživatelů, ale pochopitelně je nuce je kdykoli vydat komukoli, kdo má náležitou právní moc. A dnes již dobře víme, že „ten zákon“ je pro požadavky amerických agentur velmi blahosklonný.

To vše dělá z pátečního prohlášení marketingovou hru, kterou nelze brát vážně. O bezpečnost dat různých provozovatelů cloudu očividně postaráno nebylo, data nebyla dostatečně šifrována, různé osoby na výplatní listině NSA měly příležitost instalovat různé utajené přístupy přímo do klíčových serverů a nakonec, dokud bude muset každá americká společnost panáčkovat, jakmile ji jedna ze šestnácti amerických agentur poručí, nic se na tom principiálního nezmění.

Vítejte nazpět v Evropě, data…

 

Úvodní foto: © Andrea Danti - Fotolia.com


Komentáře