Google zklamal, Chrome 16 přináší minimum novinek

Společnost Google tento týden vydala svůj webový browser Chrome s pořadovým číslem 16. Ten opravuje 15 chyb, za něž Google zaplatil 6 000 dolarů. Novinek je ale poskrovnu.

Google zklamal, Chrome 16 přináší minimum novinek


Jedná se o podobnou absurdní situaci jako v případě Firefoxu, kdy jsou nové majoritní verze vydávány prakticky jen proto, aby byly vydány, ale hlavními zlepšeními jsou právě opravy zranitelností – kdyby podobně čísloval verze Internet Exploreru i Microsoft, byl by již nejméně u verze 150 a ne u devítky. Pravdou je, že Google alespoň na rozdíl od Mozilly nemá stanovený termín přesně na šest týdnů, ale zhruba na rozpětí šesti až osmi týdnů.

Šest z 15 chyb opravených v tomto týdnu je možné označit za vysoce nebezpečné, což je druhá nejvyšší úroveň, dalších sedm je středně nebezpečných a zbylé dvě pak nízce. Odměnu 6000 dolarů si rozdělili pět výzkumníků, kteří objevili dohromady sedm chyb, dalších osm detekoval sám bezpečnostní tým Googlu složený z vývojářů, kteří přispívají pro projektu Chromium. Dohromady již letos Google vyplatil 180 000 dolarů na odměnách za nalezení chyb.

Celé čtyři chyby se týkaly práce s PDF dokumenty, další dvě pak ve zpracování SVG obrázků (scalar vector graphics).

Abychom Googlu úplně nekřivdili, nějaká novinka v oblasti funkcionality se v Chrome 16 přece jen najde, i když nejde o nic zásadního. Jedná se o možnost tzv. multiuživatelské synchronizaci, která nabízí synchronizaci záložek a hesel pro více různých lidí, kteří se střídají u jednoho PC.

Chrome 16 je k dispozici ke stažení pro Windows, Mac OS X a Linux ze stránek Google. Uživatelé, kteří Chrome používají, pak dostanou aktualizaci jako vždy automaticky na pozadí služeb.Komentáře