Gruzii zasáhl i kybernetický útok

Kromě útoku vojenského zasáhl Gruzii i atak elektronický. Gruzínští představitelé z útoku logicky obvinili ruské hackery, ať už pracují na vlastní pěst nebo v nějaké koordinaci se státem či jeho vojenskými složkami. Za útokem by mohla stát i nechvalně známá skupina RBN (Russian Business Network).Kromě útoku vojenského zasáhl Gruzii i atak elektronický. Gruzínští představitelé z útoku logicky obvinili ruské hackery, ať už pracují na vlastní pěst nebo v nějaké koordinaci se státem či jeho vojenskými složkami. Za útokem by mohla stát i nechvalně známá skupina RBN (Russian Business Network).

Web gruzínského parlamentu byl „vyzdoben“ obsahem, který gruzínského prezidenta Saakašviliho k Hitlerovi. Pod upravenou stránkou jsou podepsáni „hackeři z Jižní Osetie“. Jiné weby gruzínské administrativy byly rozsáhlým útokem alespoň zahlceny a pro zbytek světa nedostupné. K prvnímu útoku přitom došlo už v pátek.
Stránky gruzínského ministerstva zahraničí, které měly být vyřazeny rovněž, jsou ve chvíli vzniku tohoto článku (po-út) dostupné. V mezidobí musely být jeho prohlášení vydávána prostřednictvím blogu Googlu.
Funkční byl i web gruzínského prezidenta, který byl přitom útokem vyřazen z provozu již asi před 3 týdny. Funkční naopak nebyl web gruzínského ministerstva obrany (upozornila Lupa).
Kromě DDoS útoků a snahy převzít nad servery kontrolu podle amerického Computerworldu do hry vstupuje i zásah i směrovacích tabulek routerů, které by měly gruzínské weby znepřístupnit pro západní Evropu a USA. Namísto příslušných webů by dotaz měl být přesměrováván na servery v Rusku a Turecku. Podle organizace Shadowserver Foundation a výzkumníka Jarta Armina, který systematicky sleduje operace Russian Business Network, však servery, na které vede přesměrování, nejsou pouze ty ovládané RBN, ale i ruské vládní servery.

Zdroj: Computerworld.com

Viz také
Útok DDoS vyřadil web gruzínského prezidenta

Zákulisí útoku v Litvě: byl veden proti hostingové společnosti
Symantec: Kybernetický útok na Litvu byl veden z Ruska
Rok kybernetické války a špionáže
NATO zřídí v Estonsku centrum proti kybernetickým útokům


Komentáře