Hacker během pobytu ve vězení naboural vězeňský server, vrátí se zpátky za mříže

Dostat se do vězení kvůli neoprávněnému vniknutí do cizího počítače není už ve vyspělém světě dnes nic nezvyklého. Ale vrátit se do vězení pro nabourání vězeňského systému, to je případ značně kuriózní.Dostat se do vězení kvůli neoprávněnému vniknutí do cizího počítače není už ve vyspělém světě dnes nic nezvyklého. Ale vrátit se do vězení pro nabourání vězeňského systému, to je případ značně kuriózní.
Francis Janosko, který byl zatčen FBI, si původně ve vězení Plymouth County Correctional Facility (stát Massachusetts) odpykával nepočítačový delikt (o co konkrétně šlo, původní zdroj neuvádí). Během pobytu zde se naboural do počítačového systému věznice a odcizil zde řadu osobních údajů o současných i bývalých pracovnících vězeňské správy, a to včetně čísel jejich sociálního pojištění (SSN, social security number). Problém se má týkat více než 1 000 lidí.
Pokud bude Janosko uznán vinným, hrozí mu až 12 let a pokuta 250 000 dolarů.
Podrobnosti, jak vůbec došlo k tomu, že vězeň získal přístup do IT systému věznice, oznámeny nebyly. Vězni ale údajně mohli k některých službám serveru přistupovat z vlastních počítačů. Citlivé údaje byli fyzicky umístěny na tomtéž serveru a Janosko ochranu dokázal nějak obejít. Kromě jiného ostatním vězňům také umožnil přes nabouraný systém přístup k internetu.
Není jasné, zda se získané údaje pokoušel zneužít např. k vydírání ani na základě jakého podnětu byl (už po propuštění na svobodu) znovu dopaden. (Elegantní by například bylo, kdyby se nabouráním do systému dokázal sám nějak předčasně propustit, o tom se ale v původním zdroji nic nepíše.)

Zdroj: Computerworld.com

Viz také:
Administrátor půjde do vězení za sabotáž firemního serveru
Finanční krize zvýší riziko od insiderů
Rizikem pro důvěrná data jsou samotní administrátoři


Komentáře