Hackeři se zaměřují na Firefox

Řada uživatelů se rozhodla přejít z webového prohlížeče Internet Explorer na alternativní software, například Firefox nebo Safari. Ačkoli to v nich může vyvolat pocit vyššího zabezpečení, stávají se tyto prohlížeče díky rostoucímu podílu na trhu stále častějším cílem hackerů.Řada uživatelů se rozhodla přejít z webového prohlížeče Internet Explorer na alternativní software, například Firefox nebo Safari. Ačkoli to v nich může vyvolat pocit vyššího zabezpečení, stávají se tyto prohlížeče díky rostoucímu podílu na trhu stále častějším cílem hackerů.

Důsledkem je, že tento měsíc nebyla hlášena žádná bezpečnostní slabina v MSIE, zato Firefox a Safari jich obsahují několik.

Neměli bychom tedy podlehnout falešnému pocitu bezpečí, pokud vyměníme internetový prohlížeč. Mnohem důležitější je udržovat ho aktualizovaný nejnovějšími záplatami.

Když Firefox získával na popularitě, začali se hackeři zaměřovat také na tento alternativní prohlížeč. Výsledkem je pět kritických záplat za posledních šest měsíců. Všech pět objevených slabin je možné zneužít prostřednictvím škodlivého JavaScriptu z nakažených stránek. V krajním případě může útočník získat kontrolu nad klientovým počítačem.

Zmíněných pět chyb Firefoxu bylo opraveno ve verzi 2.0.0.13, kromě internetového prohlížeče je však nutné aktualizovat také aplikace Thunderbird a SeaMonkey, které jsou kritickou chybou též postiženy.

Aktualizace prohlížeče Safari 3.1 opravuje 13 bezpečnostních slabin postihujících platformy Mac OS X, Windows XP i Windows Vista. Neaktualizovaný prohlížeč Safari může umožnit například zamaskování falešného bankovního portálu nebo převzetí kontroly nad počítačem cizí osobou.

Viz také:
Opera bude bezpečnější
PayPal zablokuje starší prohlížeče, nové Safari ne
Prohlížeče pro mobilní zařízení zvyšují riziko phishingu
Nová verze Firefoxu 2.0.0.14 opravuje kritickou chybu ve zpracování JavaScriptu


Komentáře