Hackeři v sérii útoků napadli univerzitní superpočítače kvůli těžbě kryptoměn

Univerzity v Británii, Německu či ve Švýcarsku musely vypnout své superpočítače. Napadli je hackeři.

Hackeři v sérii útoků napadli univerzitní superpočítače kvůli těžbě kryptoměn


Přinejmenším tucet takzvaných superpočítačů fungujících v různých koutech Evropy, muselo být vypnuto kvůli útoku hackerů. Ti se je údajně snažili zneužít k těžbě kryptoměn.

Například 11. května „bezpečnostní hrozba“ vyřadila z provozu superpočítač Archer nacházející se na půdě Edinburské univerzity ve Skotsku. Zaměstnanci univerzity na jeho obnově pracují v kooperaci s Národním centrem kybernetické bezpečnosti, počítač vědcům v posledních dnech pomáhal s modelováním různých scénářů koronavirové pandemie.

„Podle nás jde o zásadní problém týkající se širší akademické komunity, jelikož takto napadených počítačů bylo víc, nejen v Británii, ale i ve zbytku Evropy,“ uvedli.

Pět superpočítačů muselo být z obdobných důvodů ve stejný den vypnuto také v Německu, další následovaly v nadcházejících dnech, stejně jako třeba ve Švýcarsku nebo ve Španělsku. Útočníci využili SSH spojení, které akademici využívají ke vzdálenému přihlášení, a jakmile se do počítačů dostali, nainstalovali v nich malware pro těžbu kryptoměn.

Jamie Akthar z britské bezpečnostní společnosti Cybersmart případ pro BBC komentoval následovně: „Na univerzitách sídlí mnohé výzkumné projekty, které patří k těm nejpokročilejším napříč obory – včetně počítačových technologií –, ale také se o nich ví, že jsou snadno napadnutelné, jestliže jsou napojené do širší univerzitní sítě.“

Úvodní foto: IDG Czech Republic


Komentáře