Hackerské nástroje pro zneužití USB už reálně fungují

Nástroje, jež se mohou využít k vykonání nebezpečných útoků prostřednictvím USB, už jsou na světě. A nelze se proti takovým atakům prakticky nijak bránit.

Hackerské nástroje pro zneužití USB už reálně fungují


Dva bezpečnostní experti ve snaze poukázat na nebezpečí USB disků vydali nástroje pro USB ataky.

Vydání nástrojů Adamem Caudillem a Brandonem Wilsonem přichází jen dva měsíce poté, co německá společnost Security Research Labs (SRLabs) demonstrovala na konferenci Black Hat v Las Vegas útok zvaný BadUSB.

V rámci něj bezpečnostní experti ukázali, jak USB disk připojený k počítači může automaticky odesílat údery uživatele na klávesnici útočníkům, stahovat a instalovat škodlivé kódy, či dokonce změnit svůj profil na síťový adaptér a nabourat se tak do nastavení DNS.

Jak tehdy uvedli zaměstnanci SRLabs, útok vyžaduje úpravu firmwaru USB, již lze jednoduše provést přímo z operačního systému. Experti však nevydali žádné nástroje ani nezveřejnili detailní postup, jelikož tuto díru údajně není snadné opravit.

To vedlo Caudilla a Wilsona k tomu, aby se ve snaze porozumět BadUSB a bezpečnostním rizikům, která představuje pro uživatele, o útok pokusili také. Svá zjištění prezentovali v pátek na konferenci Derbycon v americkém Louisville a narozdíl od SRLabs dokonce i vydali potřebné nástroje spolu s dokumentací.

Během demonstrace na Derbyconu, jež je dostupná na Youtube, oba muži ukázali například to, jak na USB disku vytvořit skrytý oddíl, na nějž jsou antivirové programy krátké či jak zjistit hesla ke chráněným oddílům na USB discích, jež tuto funkci nabízejí.

Zveřejněné nástroje fungují u USB disků s ovladačem zvaným Phison 2251-03, lze je však snadno přizpůsobit i pro jiné ovladače od tchajwanské společnosti Phison Electronics. Ty jsou na velké většině USB disků, které jsou v současné době na trhu.

„Opravdu doufáme, že vydáním (těchto nástrojů) přimějeme výrobce, aby trvali na podepsaných firmwarových aktualizacích, a že Phison přidá podporu pro podepsané aktualizace na všechny ovladače, které prodává,“ uvedl Caudill.

„Phison není jediným hráčem na trhu, ale je největší a já bych rád viděl, jak se ujme vedoucí role a bude inspirovat ve zlepšení bezpečnosti USB disků i další firmy.“

Špatnou zprávou je, že proti útoku se nedá nijak bránit. Jednou cestou je, aby výrobci vyžadovali pro USB ovladače podepsané firmwarové aktualizace či zcela zablokovali možnost měnit firmware, jakmile zařízení opustí továrnu. I kdyby to však někteří výrobci udělali, je otázkou, jaký by to mělo efekt, jelikož na trhu i mezi lidmi jsou desítky či stovky milionů USB disků, které mohou být potenciálně nebezpečné.

Úvodní foto: © .shock - Fotolia.com


Komentáře