Jaké nejčastější komplikace v oblasti ukládání a zálohování dat řeší tuzemské firmy?
Nejčastěji se řeší problémy konsolidace ukládání dat včetně SAN sítí, zálohování dat. V závěsu jsou archivace a „tierování“ dat. Velmi časté jsou požadavky na virtualizaci IT infrastruktury včetně inteligentních storage systémů či vybudování vzdálené záložní disaster recovery lokality. Rovněž se začíná přistupovat k realizacím cloudových služeb, o kterých se v poslední době hlavně mluvilo, než aby se realizovaly.
Haváriím nelze zcela předejít, protože variant selhání lidského faktoru či techniky je přespříliš. Lze ale podstatně zmírnit dopady havárií. Nové technologie mohou v případě ztráty dat prakticky okamžitě obnovit plný provoz celého IT oddělení včetně všech dat. Toho lze dosáhnout díky geograficky oddělenému disaster recovery centru s replikovanými daty, které je schopno v plné míře převzít provoz primární lokality. Lze využít také cloudových služeb pro zabezpečení dat.
S jakými nejhoršími reálnými důsledky podcenění zabezpečení dat jste se setkali?
Nejhorší je domněnka „vždyť my máme data řádně zabezpečena, pravidelně zálohujeme, nám se přece nemůže nic stát“. Žít v takovém přesvědčení nestačí. Firma musí mít jasný plán obnovy a občas jej i simulovat. Teprve praxe ukáže, jaké jsou reálné časy obnovy, a nikoli ty na papíře. Je důležité také znát ekonomické důsledky časového prostoje: od výpadku do obnovy plného provozu IT.
Jaké druhy řešení a technologií pro zabezpečení dat považujete za „ty pravé“ pro blízkou budoucnost?
Určitě je dobré mít vyřešeno tzv. tierování dat, tedy data rozdělit podle důležitosti a podle toho, jak často se k nim přistupuje. Dále používat tzv. inteligentní storage se spoustou užitečných vlastností, jako jsou integrace datových snapshotů do aplikací, kontinuální ochrana dat, replikace, metroclustery, zajištění vysoké dostupnosti dat, virtualizace stanic, serverů i storage, vybudování disaster recovery centra apod. A samozřejmě „cloudy“ a „cloudové služby“, o nichž se v poslední době neustále mluví a které začínají hrát významnou roli v rámci zabezpečení dat.
Jak vidíte současný stav reálného používání zmíněných cloudů a cloudových služeb?
Cloudy a cloudové služby především znamenají kvalitativní posun v přístupu k zabezpečení dat. Firmy si nemusí kupovat hardware a software pro zabezpečení dat, protože data jsou zabezpečena u provozovatele služby. Zákazník platí formou měsíčního poplatku jen za reálně využitý objem dat. Péči o pronajatý zabezpečený datový prostor zajišťuje provozovatel technologií. Mnohdy sice ještě panují neopodstatněné obavy z cloudů a cloudových služeb, ale ty si již našly své místo na trhu a jejich podíl se bude každým rokem zvyšovat stále více.
René Valvoda, managing director, Proact Czech Republic
Haváriím IT nejde zabránit, dopady lze ale zmírnit
Bezpečnost firemních dat byla hlavním tématem našeho rozhovoru s Reném Valvodou ze společnosti Proact.
autor Martin Noska | SecurityWorld |
Související články
Čip dovolující mobilům přenášet data rychlostí až 100 Mb/s představilo LG
Citlivá data firem lépe ochrání společné řešení Microsofu a RSA
Data z virtuálních disků dokáže zachránit TDP-Ontrack
Palm otevírá vlastní obchod s mobilními aplikacemi
Přehled: Nejzranitelnější aplikace za rok 2008
SecurityWorld
Schyluje se k válce strojů proti strojům?
Jak správně zabezpečit mobilní pracovníky?
Nový Red Hat Enterprise Linux slibuje lepší práci s cloudy i vyšší bezpečnost
Plánovaná velká aktualizace Windows 10 se odkládá na neurčito
Antivirové skenování bude nově dělat GPU, rozhodl Intel

Komentáře