Hesla a e-maily vývojářů Mozilly byly měsíc volně na webu

Organizace Mozilla v pátek na svém oficiálním blogu oznámila, že kyberzločinci možná ukradli z její databáze e-mailové adresy a kryptograficky chráněná hesla tisíců vývojářů zapojených do jejích projektů.

Hesla a e-maily vývojářů Mozilly byly měsíc volně na webu


Podle oficiálního příspěvku na blogu Mozilly bylo na veřejně přístupném serveru po dobu asi třiceti dnů od 23. června volně přístupných 76 000 e-mailů a 4 000 hesel. Nic údajně nenapovídá tomu, že by k těmto datům někdo tajně přistupoval, avšak představitelé Mozilly uvedli, že to při vyšetřování nemohlo být vyloučeno. Útočníci, kteří by prolomili šifrování, by hesla nemohli využít k přístupu do sítě Mozilla Developer Network, avšak mohli by je použít k přístupu k jiným účtům daných uživatelů – například k jejich webmailům. To, že data byla měsíc přístupná na veřejném serveru, bylo zapříčiněno selháním blíže nespecifikovaných procesů uvnitř Mozilly.

„V naší komunitě jsme známí tím, že nám záleží na soukromí a bezpečnosti. A tato nešťastná událost nás opravdu velmi mrzí,“ uvedli na oficiálním blogu Stormy Peters a Joe Stevensen z Mozilly. „Šifrovaná hesla byla zašifrována sama o sobě nelze je využít k přihlášení k portálu MDN. Je však možné, že někteří naši uživatelé použili svá původní hesla MDN k přihlašování na jiné webové portály. Postiženým uživatelům jsme proto poslali e-maily s varováním, aby si daná hesla raději preventivně změnili. Pokud jste tedy heslo používali i jinde, doporučujeme je změnit,“ stojí v příspěvku na blogu s tím. Následuje ujištění, že zaměstnanci Mozilly nyní usilovně pracují na zlepšení svých procesů tak, aby se možnost podobné události v budoucnu snížila. Případné dotazy lze zasílat na e-mailovou adresu security@mozilla.org.

Mozilla také zřídila nové vlákno na svém oficiálním fóru, kam kdokoli, kdo by mohl být postižen, může vložit svůj dotaz či žádost o radu. Problém se zveřejněnými daty vývojářů přichází jen několik týdnů po vydání webového prohlížeče Firefox 31, který přináší řadu bezpečnostních vylepšení a změn, jež mají „pomoci k vytvoření bezpečnějšího ekosystému pro uživatele i vývojáře“.

 

Úvodní foto: © Mozilla Foundation


Komentáře