Hesla lze účinně lámat pomocí grafické karty

Vědci z Georgia Institute of Technology zjistili, že současné grafické karty v ceně řádově stovek dolarů jsou dostatečně výkonné, aby umožňovaly útok hrubou silou proti většině používaných hesel.


Útok pomocí GPU (graphics processing unit) hrozí údajně rychle kompromitovat veškerá hesla kratší než 12 znaků. Na samotném Georgia Institute of Technology údajně převládají hesla dlouhá 7 znaků, ta jsou však podle autorů studie (v čele výzkumného týmu stál Richard Boyd) již beznadějně zastaralá.

Dnešní špičkové grafické procesory nabízejí paralelní výpočetní výkon až 2 teraflops, což zhruba odpovídá největším superpočítačům v roce 2000. V minulosti bránila využití grafických karet pro jiné typy výpočtů než pro práci s grafikou nepřítomnost vhodných rozhraní/specifikací/vývojových nástrojů. NVidia však již v roce 2007 uvedla pro své grafické karty SDK, které pro ně umožňuje psát libovolné programy v jazyce C.

Joshua Davis, jeden z vědců pracujícím v rámci tohoto projektu, opakuje, že přidáním jednoho znaku do hesla se čas potřebný pro útok hrubou silou zvyšuje exponenciálně.

 

Zdroj: Information Week

 

Viz také: Délka hesla je důležitější než jeho složitost? Komentáře